(: EZ AZ ÉV AZ ÉN ÉVEM. AMIRE VÁGYOM, AZT ELÉREM. SIKERES ÉS BOLDOG VAGYOK. A CSODÁK ÚTJÁN HALADOK. :)

Receptgyűjteményem a Brokkoli blogomból 4.

Ez a gyűjteményem a régi, Brokkoli TVN Blog (blog.xfree.hu/myblog.tvn?n=bkisseva) oldalamon volt, onnan mentettem/másoltam át, amit lehetett, mivel az a blogom már megszűnt.

Szaftos csirkecomb baconbe tekerve
  2017-05-11 11:54:17, csütörtök
Hozzávalók:

8 csirkecomb
8 szelet bacon
1 hagyma
5 dkg zöld olajbogyó
2 paradicsom
1 dl száraz fehérbor
1 dl paradicsomlé
1 teáskanál rozmaring
só, bors
olaj

Elkészítése:

A húsokat megmossuk, sózzuk és borsozzuk és mindegyiket egy szelet baconbe tekerjük, ezután kiolajozott tepsibe tesszük. A hagymát apróra vágjuk és mellé rakjuk, az olajbogyóval együtt. A paradicsomot apróra vágjuk, de pépesíthetjük is, hozzákeverjük a rozmaringot és a bort, a húsra öntjük. Lefedjük alufóliával és 190 fokos sütőben 30 percen át sütjük, ezután megforgatjuk a húsokat, a paradicsomlét is ráöntjük és további 20 percen át sütjük.

Link
0 komment , kategória:  Hús és hal ételek  
Zöldséges tojásos finomság
  2017-05-11 11:52:28, csütörtök
Hozzávalók:

1 evőkanál olívaolaj
1 apróra vágott hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kockára vágott zöld paprika
1 cukkini
30 dkg főtt burgonyát
2 paradicsommal
2 evőkanál fekete olívabogyó
4 tojás
só és bors ízlés szerint
fél teáskanálnyi oregánó
1 csipet cayenne bors
7 dkg mozzarella sajt
10 dkg reszelt parmezán sajt


Elkészítése:

Egy serpenyőben megmelegítjük az olajat és a felvágott hagymát, paprikát, fokhagymát, pirítani kezdjük. Hozzáadjuk a felszeletelt cukkinit, majd lassú tűzön tovább pároljuk. Mikor a cukkini feldobja a levét, a burgonyát is hozzáadjuk, majd a felszeletelt paradicsomot és olajbogyót is. Jól összedolgozzuk és addig főzzük, amíg a paradicsom is feldobja a levét. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a fűszereket és mikor minden zöldség megpárolódott ráöntjük, majd készre sütjük és amíg forró megszórjuk a sajtokkal, hogy ráolvadjanak.

Link
0 komment , kategória:  Egytálétel - Rakott étel  
Áfonyás muffin
  2017-05-11 11:38:26, csütörtök
Hozzávalók:

25 dkg liszt
10 dkg vaj
10 dkg cukor
1 cs. vaníliás cukor
2 tojás
2 dl tej
1 cs. sütőpor
1/4 teásk. őrölt fahéj
csipet szerecsendió
csipet só
20-25 dkg fekete áfonya

A vajat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk egyesével a tojásokat, mindegyikkel külön alaposan kikeverve. Egy tálban összekeverjük a lisztet a sütőporral, szerecsendióval, fahéjjal, sóval, majd a masszához adagoljuk a tejjel felváltva, végül fakanállal beleforgatjuk az áfonyát. A muffinforma mélyedéseit kibéleljük papírkapszlival, elosztjuk benne a masszát, majd 180 fokos sütőben megsütjük (kb. 20-25 perc).
Jó receptek, facebook
0 komment , kategória:  Sütemény-desszert (édes-sós)  
Epres spiráltorta - Stahl recept
  2017-05-11 11:37:20, csütörtök
Hozzávalók: egy 30 X 40 cm-es tepsihez

tészta:

4 tojás

15 dkg cukor

15 dkg liszt

2 kávéskanál sütőpor

3 evőkanál olaj

3 evőkanál víz

töltelék: 1 kis üveg eperlekvár

krém bevonáshoz:

25 dkg natúr krémsajt (nálam házi)

2-3 evőkanál porcukor

2 dl tejszín

(ha szeretnénk, hogy a krémnek jobb tartása legyen,akkor 1 zacskó Zselatin Fix is kell még)

tetejére: eper, citromfű

A sütőt bekapcsolom 180 fokra. A tepsibe sütőpapírt teszek. Az egész tojásokat a cukorral habosra verem a robotgéppel (legalább 10 perc), belecsurgatom az olajat és a vizet is. Kézi habverővel óvatosan keverem hozzá a sütőporos lisztet. Belesimítom a tepsibe és kb. 10-12 perc alatt megsütöm. Hagyom egy pár percet hűlni, majd bekenem az eperlekvárral.

Ha teljesen kihűlt, hosszában 5 egyforma csíkra vágom. Az első csíkot feltekerem csigába és a tortatál közepére teszem. A többi csíkot mindig köré tekerem csigavonalban haladva.

A natúr krémsajt házi változatához egy tál fölé tett műanyag szűrőbe teszek egy vékony vászon anyagot/ gézt, ebbe öntöm bele a 450 gr-os 20%-os tejfölt. 2-3 óra alatt kicsurog a savó belőle, és marad kb.25 dkg natúr krémsajtom.(Ezt előző este is meg lehet tenni,reggelre tökéletes lesz.)

A krémhez habbá verem a tejszínt ( ha Dr.Oetker Zselatin fixet használok,akkor ehhez adom hozzá). Ezután adom hozzá a krémsajtot és ízlés szerint 2-3 evőkanál porcukrot.

A torta tetejét és oldalát is bekenem a krémmel és hűtőbe teszem. Tálalás előtt díszítem a felaprított eperrel és citromfűvel.

Link



Epres spiráltorta

Hozzávalók:

Tészta:

4 tojás
10 dkg cukor
10 dkg liszt
1/2 kávésk. sütőpor
1,5 evők. olaj

Krém:

20 dkg porcukor
2-3 evők. forró víz
25 dkg mascarpone
1 citrom
1 cs. zselatin fix

Összeállításhoz:
2 evőkanál porcukor
3 evők. narancslikőr
eperlekvár
20 dkg eper

A tésztához a tojásokat a cukorral alaposan kihabosítjuk (5-6 perc), majd a sütőporral elkevert lisztet fakanállal beleforgatjuk, utána az olajat is gyengéden hozzákeverjük. Egy 30x40 tepsit sütőpapírral kibélelünk, elsimítjuk benne a masszát, majd 190 fokra előmelegített sütőben megsütjük. Sütés után kiborítjuk a piskótát, meglocsoljuk narancslikőrrel, és hagyjuk kihűlni. Utána megkenjük eperlekvárral, és recés fogú késsel 6 egyforma méretű, 40 cm hosszú csíkra vágjuk. Az első csíkot feltekerjük, elfektetve tálra tesszük, ez lesz a közepe. A többi csíkot, mint egy folytatást, köré tekerjük. Elkészítjük a krémet: ehhez a porcukrot a forró vízzel kikeverjük, hozzáadjuk a mascarpone-t, a citrom reszelt héját, egy teáskanálnyi citromlét, végül belekeverjük a zselatin fix-et. A torta tetejét, és vékonyan az oldalát is bevonjuk vele. Darabolt friss eperrel befedjük a tortát. Fogyasztásig hűtőbe tesszük.eredeti recept Link


Jó receptek, facebook
Link

Stahl-fele Epres spiral torta
6-8 adag lesz belole

A piskotahoz:
4 tojas
10 dkg cukor
1/2 kaveskanal sutopor
10 dkg finomliszt
1 1/2 evokanal olaj

A kremhez:
20 dkg porcukor
2-3 evokanal forroviz
25 dkg natur tejszines sajtkrem
1 citrom

Az osszeallitashoz:
3 evokanal narancslikor
15 dkg eperlekvar
20 dkg friss eper

Elkeszitese:
190C-ra a sutot elomelegitjuk. Sutopapirt teritunk egy kb. 30x40 cm-es sutolemezre.
A piskotahoz osszevegyitjuk az egesz tojasokat meg a cukrot, majd a sutoport a liszthez vegyitjuk. Fakanal segitsegevel beleforgatjuk a cukros tojashabba. Ezutan hozzakeverjuk az olajat is. 1 cm vastagsagban egyenletesen elsimitjuk a piskotat. 10-15 perc alatt megsutjuk.
A kremhez a porcukrot simara keverjuk forro vizzel, ehhez hozzadjuk a sajtkremet, a citrom reszelt hejat es a friss citromlevet izles szerint.
A megsult piskotarol lehuzzuk a sutopapirt, meglocsoljuk a narancslikorrel es hulni hagyjuk.
A piskotalapot megkenjuk eperlekvarral es 6 db egyenlo meretu, kb. 40 cm hosszu csikra vagjuk. Az elso csikot feltekerjuk, ez lesz a torta kozepe. A tobbit korbetekerjuk. Amikor kesz, akkora a tetejet, oldalat megkenjuk a kremmel. A vegen felszelelt eperrel diszitjuk a tortat.Link

Epres spiráltorta Stahl Judit / Moha

piskótához: 4 tojás 1/2 kk. sütőpor

10 dkg cukor 10 dkg liszt

1 1/2 ek. olaj Tepsi: 35 X 35 cm-es,sütőpapír bele

összeállításhoz: 3 ek. narancslikőr (én nem tettem)

15 dkg eperlekvár (nem mértem)

20 dkg friss eper (ezt sem mértem)

krémhez: 20 dkg porcukor (nekem csak 10, de még ez is sok volt)

25 dkg mascarpone

1 citrom reszelt héja, leve ízlés szerint

nekem még 2 dl habbá vert tejszín

Sütőt előmelegíteni 190 fokra,tepsibe sütőpapírt tenni. Az egész tojásokat a cukorral robottal jól felverni, bele az olaj és a sütőporos liszt fakanállal. Elsimítani a tepsin,kb. 1 cm vastagságban, és 10-15 perc alatt megsütni. Kihűlés után megkentem a lekvárral és 7 db 5 cm széles csíkra vágtam fel. Egy késsel alányúlva elválasztottam a sütőpapírtól őket. (lekvározás előtt kellene meglocsolni a likőrrel)

Egy csíkot feltekertem,mint egy csigát, ez kerül a tál közepére oldalára fektetve. A következő csíkkal körbetekerem a csigát, majd a többi csíkkal tovább tekergészem körbe,mindig az előző végéhez illesztve a következőt.

A krémhez kikeverem a mascarponét ízlés szerinti cukorral, citromhéjjal és levével, majd belekeverem a habbá vert tejszínt is. Ezzel bevonom a tortát, majd a tetejére teszem a feldarabolt epret. Mehet a hűtőbe 1-2 órára,hogy összeérjen.Link

Stahl epertorta

Gyümölcsös spiráltorta

30 perces édességek

Hozzávaló a piskótához:
4 tojás
10 dkg cukor
10 dkg finomliszt
˝ kávéskanál sütőpor
1˝ evőkanál olaj

A krémhez:
20 dkg porcukor
2-3 evőkanál forró víz
25 dkg natúr tejszínes sajtkrém
1 citrom

Az összeállításhoz:
2 evőkanál porcukor
3 evőkanál narancslikőr (pl. Cointreau)
15 dkg eperlekvár
20 dkg friss eper


Előmelegítjük a sütőt 190 fokra (gázsütőn 5-ös fokozat) és sütőpapírt terítünk egy kb. 30x40 cm-es sütőlemezre vagy keskeny peremű tepsibe.

A piskótához az egész tojásokat és a cukrot robotgéppel alaposan összehabosítjuk 5-6 perc alatt, majd a liszthez hozzávegyítjük a sütőport, és a sütőporos lisztet fakanál segítségével óvatosan beleforgatjuk a cukros tojáshabba. Ezután gyengéden belekeverjük az olajat is, majd a piskótamasszát széles pengéjű késsel egyenletesen elsimítjuk 1 cm vastagságban a sütőlemezen, és 10-15 perc alatt megsütjük.

A krémhez a porcukrot simára keverjük a forró vízzel, hogy ne ropogjon majd a fogunk alatt, aztán hozzávegyítjük a sajtkrémhez, és hozzáadjuk a citrom reszelt héját, valamint annyi friss citromlevet is, amennyit finomnak ítélünk.

Egy nagy vágódeszkára sütőpapírt terítünk, vékonyan megszórjuk a porcukorral, majd a megsült piskótát azon melegében kifordítjuk rá. Ezután a piskóta tetejét meglocsoljuk a narancslikőrrel, és a rövidebb oldalától indítva papírostul feltekerjük. Most 5-10 percre magára hagyjuk, hogy langyosra hűljön.

Összeállítjuk az édességet. A piskótalapot kitekerjük, megkenjük az eperlekvárral, és fűrészfogú késsel 6 db, egyenlő méretű, kb. 40 cm hosszú csíkra, vagy 8 db 30 cm hosszú csíkra vágjuk. (Attól függ, hogy a piskótalap melyik oldalánál kezdjük a csíkozást.) Ezek közül egyet szorosan feltekerünk - pont úgy, mintha piskótaroládot készítenénk -, és az oldalára fektetve ráhelyezzük egy nagy tál közepére: ez lesz a torta centruma. Ezután megragadunk egy újabb piskótacsíkot, és ahelyett, hogy feltekernénk, körbecsavarjuk vele a középre tett piskótaroládot. Végül a többi piskótacsíkkal ugyanígy sorra körbetekerjük az előzőeket, hogy mire az összes elfogy, egy kb. 24 cm átmérőjű, spirális tortát kapjunk.

A torta tetejét és az oldalát vékonyan megkenjük a krémmel, majd felszeleteljük az epret, kirakjuk rá, és 1-2 órára betesszük a hűtőbe.

6-8 adag lesz belőle.

Link
0 komment , kategória:  ÜNNEPEKRE receptek  
Cukrász ABC - Pitetészta, omlós tészta
  2017-05-11 10:34:58, csütörtök
Omlós tészták elkészítését mindenképpen érdemes elsajátítani, hiszen talán az egyik legsokoldalúbban felhasználható tésztafajta. Legyen szó akár édes, akár sós pitékről, linzerről, tartelettes-ekről, de készíthetünk belőle aprósüteményeket és kekszet is.

Három csoportra oszthatjuk:

- gyúrt omlós tészták
- kevert omlós tészták
- élesztős omlós tészták

Bármelyik csoportba is tartozzon, három fő alakotóeleme a liszt, a vaj és a porcukor, melynek aránya a régi cukrász aranyszabály szerint: 3:2:1 - azaz 3 rész liszt, 2 rész zsiradék és 1 rész porcukor. A legfinomabb eredményt akkor kapjuk, ha vajjal készítjük. Használhatunk zsírt, esetleg kókuszzsírt. Ha tésztánkba a vaj egy része helyett kevéske zsírt is csempészünk, végeredményünk még omlósabb lesz.
A fő összetevők mellett a tésztát dúsíthatjuk tojással (lehet egész vagy csak a sárgája, esetleg csak a fehérje), de kerülhet bele kevés tej, víz, netán tejszín, kakaópor, darált olajos magvak és természetesen különböző fűszerekkel is (pl. vanília, fahéj, citromhéj) ízesíthetjük. A csipet sót pedig ne feledjük!
A tésztát sütőporral lazíthatjuk, ezt akkor érdemes, ha kevesebb tojást és zsiradékot használunk. Ugyanakkor a folyadék, pl. a tojás vagy egy kevés hideg víz is könnyít tésztánkon.
...
Mire ügyeljünk a gyúrt omlós tészta készítésekor:

- Gyúrjuk a tésztát minél rövidebb ideig!
- A tésztát mindig hideg alapanyagokkal gyúrjuk össze! Ha a vaj megolvad, akkor tésztánk szétesik.
- Miután a tészta összeállt, tegyük legalább 30 percre a hűtőbe, de még jobb, ha 2-3 órára. Akár előző nap is elkészíthetjük, majd használat előtt 10 percig pihentetjük szobahőmérsékleten.
- Nyugodtan lisztezzünk alá nyújtás alatt akár többször is.
- Nyújtás során is igyekezzünk gyorsan dolgozni, hiszen kezünk melegét sem viseli jól!
- Ha pitét készítünk, a kibélelt formát minden esetben tegyük legalább fél órára a hűtőbe! Ezzel megakadályozzuk, hogy tésztánk sütés közben túlságosan összeessen a forró sütőben.
- Ha nagyobb adag tésztát készítünk a maradék 3-4 napig hűtőben, fagyasztóban pedig akár 3 hónapig is eltartható.

Tipp: A tésztát készíthetjük késes robotgépben. Ehhez a liszt kivételével minden hozzávalót krémesre keverünk, majd beleszitáljuk a lisztet és addig működtetjük a gépet, míg a tészta gömbbé formálódott. Ezután becsomagolva a hűtőben pihentetjük.

Link
0 komment , kategória:  Sütemény-desszert (édes-sós)  
Mascarpones lepketészta
  2017-05-11 08:47:48, csütörtök
Hozzavalok:
50 dkg lepketeszta
25 dkg mascarpone
5 dkg sonka
5 dkg gomba
5 dkg zoldborso
reszelt sajt

A sonkat, gombat, zoldborsot keves olivaolajban megparoljuk, raontjuk a mascarpone-t es jol osszekeverjuk. Ezt a ragut ontjuk a tesztara es megszorjuk reszelt sajttal. Link
0 komment , kategória:  Tészta  
Pálinkával készült ételek, sütemények receptjei
  2017-05-11 08:45:51, csütörtök
ELŐÉTELEK, LEVESEK

Pálinkás sajtkrém

20 dkg trappista sajthoz végy
5 dkg vajat és
3 cl cseresznyepálinkát.


A sajtot reszeljük le, s dolgozzuk össze a vajjal és a pálinkával. Ízesítsük sóval és törött borssal.
Ha kész, hűvös helyen hagyjuk pihenni legalább fél órát.

Kecskeméti hideg barackleves

3 dl rostos baracklé
2 dl friss narancslé
1 dl tejszín
1 csomag hidegen kikeverhető vaníliás pudingpor
30 dkg barack
citromlé
5 cl barackpálinka

Elkészítés:
A baracklevet a narancslével öntsük egy levesestálba. Csorgassuk bele a tejszínt, szórjuk bele apránként a pudingport, és habverővel keverjük simára, majd hűtsük be.
A barackot vágjuk apró kockákra, locsoljuk meg citromlével és pálinkával, majd azt is tegyük hidegre.
Tálalás előtt az ízesített barackot keverjünk a levesbe. Csészébe vagy koktélos poharakba merve, citromfű levelekkel díszítve kínáljuk.



Háromsajtos fondü (2 fő)

14 dkg ementáli sajt
13 dkg trappista
13 dkg márványsajt
1 gerezd fokhagyma
fél evőkanál étkezési keményítő
0,5 dl száraz fehérbor
bors
1-2 cl pálinka


Elkészítés:
A félbevágott fokhagymával jól dörzsöljük be az edényt, amiben a fondüt készítjük. A bort keverjük a keményítővel, öntsük bele az edénybe és forraljuk fel. A szeletelt, apróra vágott sajtokat folyamatosan adagolva hozzátesszük, és teljesen megolvasztjuk. Borsozzuk, és a legvégén tesszük bele a pálinkát, amivel még jól megkeverjük. Ezután tesszük az edényt az asztali spirituszégő fölé.
Kockára vágott kenyérdarabokat, almát és bármit, amit szeretnénk, mártogathatunk bele. Igyunk hozzá bort vagy meleg teát!


Kínai kukoricaleves tojással

1 doboz kukoricakonzerv
1 liter csontleves vagy erőleves
körömnyi gyömbér
csipet só
1 mokkáskanál fehérbors
1 kisebb evőkanál pálinka
2 dkg liszt
kevés víz
2 egész tojás
petrezselyemzöld


Elkészítés:
Csontlevest vagy kockából erőlevest főzünk. Lecsepegtetjük a kukoricát, beleöntjük a levesbe, forrásig hevítjük. Közben elkészítjük a habarást: a sót és a fehérborsot kikeverjük a pálinkával, hozzáadjuk a lisztet és kevés vizet. Ha ez kész, a leveshez adjuk, és 1 percig forraljuk. Beleszórjuk a gyömbért. A felvert tojásokat gyors mozdulattal a levesbe keverjük. A tetejét meghintjük petrezselyemlevéllel, és már tálalható is.



Málnakrémleves

80 dkg málna
8 dl tej
3 dl tejszín
cukor, vaníliás-cukor, méz
4 cl málnapálinka

Elkészítés:
A málnát a cukorral, a vaníliás cukorral, a mézzel, a tejjel, és a tejszínnel turmixban összekeverjük, majd az aprómagoktól megszűrjük. Hozzáadjuk a málnapálinkát és hűtőben egy órán át pihentetjük. Tálalásnál málnadarabokat teszünk a közepére, és kívánság szerint tejszínhabbal díszítjük.



FŐÉTELEK

Szilvapálinkás kacsamell aszalt gyümölcsökkel töltve

2 db egész kacsamell
20 dkg vegyes aszalt gyümölcs
1 evőkanál paradicsompüré
1 csomag vegyes zöldség
5 cl szilvapálinka
só, bors, rozmaring
olaj, cukor
burgonyakrokett


Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsöket a szilvapálinkával kevert cukros vízben beáztatjuk. Ezután a kacsamelleket felszúrjuk, az áztatott gyümölcsökkel megtöltjük, fűszerezzük és zöldségágyon, sütőben megsütjük. Ha kész, kivesszük, a sült zsírt lábasba öntjük. Paradicsompürét pirítunk benne. Kevés liszttel megszórjuk, vízzel felengedjük, sóval, borssal ízesítjük és felforraljuk, majd átszűrjük és a kész mártáshoz rozmaringot adunk. Burgonyakrokettel tálaljuk.



Csirkecomb pikáns almával

4 csirkecomb
4 evőkanál olaj
5 dkg vaj
8 mogyoróhagyma
8 alma
1 evőkanál porcukor
1 evőkanál körtepálinka
1 kávéskanál őrölt koriander
5 dkg mandulaforgács
őrölt bors



Elkészítés:
A combokat olajjal bekenjük, sóval, borssal meghintjük, meleg sütőben pirosra sütjük, majd 2 percig grillezzük. Közben a hagymákat a vajban puhára pároljuk. (Akkor jó, ha kissé barna lesz.) A meghámozott, kimagozott almákat egészben a hagymához adjuk. Az egészet a cukorral megszórjuk, és nagylángon forraljuk, közben időnként megforgatjuk. Kissé karamellesre pirítjuk, majd a pálinkával meglocsoljuk, sóval, borssal, korianderrel ízesítjük, és 10 percig pároljuk. Amikor kész, tűzálló tálba öntjük, a mandulaforgáccsal megszórjuk, és 1-2 percig grillezzük, míg a mandula aranyszínűre pirul. A csirkecombok mellé, forrón tálaljuk.



Csirkecsíkok aszalt barackos szószban

1 csirkemellfilé,
15 dkg aszalt sárgabarack,
fél fej vöröshagyma, felaprítva,
2 gerezd fokhagyma,
2 centis gyömbérdarab, megtisztítva,
fél chilipaprika,
5 cl barackpálinka,
1 kávéskanál oregano,
olívaolaj,
só és frissen őrölt bors.


Elkészítés:
A sárgabarackot nagyobb darabokra vágjuk, egy tálkába tesszük és felöntjük annyi forró vízzel, amennyi éppen ellepi. Majd félretesszük pár percre, hogy a barackdarabok felpuhuljanak. Közben haladunk tovább az előkészületekkel: a csirkemellet megmossuk, ujjnyi csíkokra vágjuk. A gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, a chilipaprikát kimagozzuk és vékony karikákra vágjuk.
Ha mindennel megvagyunk, egy közepes méretű serpenyőben megpirítjuk a megsózott-megborsozott csirkecsíkokat, és ha már mindegyik falat szép aranybarna, szűrőkanállal kiemeljük a serpenyőből és félretesszük.
A serpenyőben maradt zsiradékot kiegészítjük 2 evőkanálnyira, majd megfonnyasztjuk rajta a hagymákat.
Ezután a tűzről lehúzva felöntjük a pálinkával, teljesen elforraljuk, majd beleöntjük a sárgabarackot levével együtt, hozzászórjuk a chili-karikákat, végül belekanalazzuk a reszelt gyömbért és a szárított oregánót is.
Egy-két perc alatt összeforraljuk az egészet, majd botmixerrel - vagy turmixgépben - pépesítjük. (Ha kell, adunk hozzá vizet, hogy a mártás kellő sűrűségű legyen.)
Végül a szószt és a húst a serpenyőben összemelegítjük és párolt rizzsel tálaljuk.

Diós cipóban sült sonka

A tészta:
kb. 3 dl tej,
1 csomag száraz élesztő,
1 teáskanál cukor,
30 dkg finom liszt,
30 dkg rozsliszt,
1 tojás,
1 dkg só,
2 evőkanál vaj,
15 dkg durvára vágott dió,
3 ostya
A töltelék:
1,2 kg sovány főtt sonka,
1 evőkanál cukor,
1 evőkanál méz,
1 nagy alma,
2 evőkanál citromlé,
2,5 dl húsleves,
4 cl almapálinka,
1 teáskanál majoránna,
tej megkenni,
papír a sütéshez


Előkészítés:
Az élesztőt és a cukrot langyos tejben feloldjuk, majd a liszttel, a tojással, a vajjal és a sóval együtt egy keverőtálba tesszük, és sima tésztává dolgozzuk össze. Ezután beleadjuk a diót, majd letakarva, meleg helyen, 1 órán át kelesztjük. Az almát meghámozzuk, kimagozzuk, és kis kockákra vágjuk; a cukrot egy serpenyőben megolvasztjuk és aranybarnára pirítjuk; az almakockákat rövid ideig pároljuk benne; hozzáadjuk a mézet; felöntjük a citromlével, a levessel és az almapálinkával, belekeverjük a majoránnát, majd az almamasszát sűrűn folyós állagúra beforraljuk, egy szitán átpasszírozzuk, majd hidegre tesszük.


Elkészítés:
A sütőt 220 fokra előmelegítjük; a tésztát átdagasztjuk, majd belisztezett deszkán kinyújtjuk. A tészta közepére 2 ostyát teszünk; az almamassza egy részét rákenjük az ostyára. Ezután a sonkát az ostyára helyezzük; a sonka felületét bekenjük a többi almamasszával (alsó kép), majd a 3. ostyát a sonka tetejére nyomjuk. A sonkát szorosan becsomagoljuk a tésztába, majd a varrattal alulra sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük; a tésztát körös-körül tejjel bekenjük, egy pálcikával lyukakat fúrunk a tésztába; a sütőben 30 percig sütjük, ekkor 170 fokra lecsökkentjük a hőmérsékletet és még további 25 perc alatt készre sütjük; a sütőből kivéve még kb. 10 percig pihentetjük, csak azután vágjuk vastag szeletekre.

Galyasági vegyes pörkölt (10 fő)

1,5 kg sertéscomb (vagy Lapocka),
1,5 kg marhalábszár,
1 kg füstölt oldalas,
5 - 6 kg burgonya,
1 kg vöröshagyma,
2 csomag margarin,
5 dl száraz vörösbor,
5 cl szilvapálinka,
10 dkg. só,
2 dkg őrölt feketebors,
1 tubus csemege pirosarany,
5 szem érett paradicsom,
4 db. zöldpaprika,
1 fej fokhagyma,
3 db csípős hegyes paprika,
5 evőkanál mustár.
Ízlés szerint paradicsompüré, ételízesítő.

Elkészítés:
A vöröshagymát felaprózzuk és a melegedő margarinon kissé pároljuk, majd a tűzről levéve megszórjuk fűszerpaprikával, elkeverjük. Hozzáadjuk az előre felkockázott marhahúst, kicsi vizet öntünk alá és pároljuk. Következik a füstölt oldalas, majd a sertéshús, a feldarabolt zöldpaprika, paradicsom. Ha a húsok kellő nedvességet engedtek, akkor hozzáadjuk a fűszereket, a finomra vágott fokhagymát, a pálinkát. Lehetőleg víz nélkül főzzük. A főzés befejezése előtt után ízesítjük ha szükséges, és felöntjük a borral. Rottyanás után kínáljuk friss fehér kenyérrel vagy főtt burgonyával.



Kacsa confit

2 db kacsacomb,
2 nagy marék só,
6 duci gerezd fokhagyma,
néhány friss kakukkfű-ág,
4 cl törkölypálinka,
1 dl víz.



Elkészítés:
A kezdés egyszerű és csak pár percig tart. A só felét belehintjük egy nagy műanyagdobozba, aztán bőrös oldalukkal lefelé ráfektetjük a megmosott, szárazra törölt kacsacombokat. Rájuk hintjük a maradék sót, és lefóliázva betesszük a hűtőbe 1 napra. A só rendesen megdolgozza a kacsacombok rostjait, és ez az "előkezelés" fontos szerepet játszik abban, hogy a végén hihetetlenül omlósak lesznek.
A másnapi teendők sem bonyolultak. A combokról gondosan lesöpörjük a sót, mert amennyi kell, az már bőven beléjük ivódott, és bőrös oldalukkal lefelé átrakjuk mindet egy akkora lábosba, amelyben könnyen elférnek egymás mellett. Ízesítésül melléjük dobjuk a megpucolt, de egészben hagyott fokhagyma-gerezdeket és a friss kakukkfűágakat, aztán összekeverjük a pálinkát a vízzel, és ráöntjük a combokra.
Elérkeztünk a lényeghez: a combok lassú, rotyogós, illatos megpárolásához. Ez időben sokat jelent, munkában viszont semmit se, mert meglátják, a hús tökéletes elvan magában a tűzhelyen. A lábost lefedjük, és mérsékelt tűzőn felforraljuk az ételt. Ahogy elkezd bugyogni, rögtön takarékra állítjuk alatta a lángot, és hagyjuk, hogy 2-2 és 1/4 óra a kacsacombok csendesen megpuhuljanak a saját zsírjukban. Ezt nem szabad siettetni, sőt, mindent el kell követni azért, hogy minél lassabban készüljenek el, vagyis minél tovább maradjanak a zsírjukban. Ez ugyanis az egyetlen igazán jó megoldása arra, hogy ne száradjanak ki.
Az utolsó 15 percben előmelegítjük a sütőt 220 fokra (gázsütőn 6-os fokozat), mert itt sütjük majd ropogósra a puha combokat. Miután letelt a bő 2 óra, megvárjuk, hogy a kacsacombok kihűljenek a lábosban. Ezután kiszedjük őket, és bőrös oldalukkal felfelé áttesszük mindet egymás mellé egy nagy tepsibe. (A fokhagymás-kakukkfüves kacsazsírt meg nehogy kiöntse valaki, óriási vétek lenne! Ezzel készül a világ legjobb sült krumplijához, arról nem beszélve, hogy puha kenyéren, sok-sok lilahagymával micsoda pazar élvezetet jelent.)
A kacsacombokat betesszük a forró sütőbe, és oldalanként 15-15 perc alatt ropogósra pirítjuk őket.



Pálinkás csirkecomb

4 db csirkecomb
5 dkg füstölt szalonna
1 kisebb fej vöröshagyma
1 dl barackpálinka
8 db sárgabarack
2 dl száraz fehérbor
késhegynyi őrölt babérlevél
ízlés szerint só és törött bors.


Elkészítés:
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágjuk, a zsírját kiolvasztjuk. Megfonnyasztjuk rajta a megtisztított és apróra metélt vöröshagymát. A megmosott, leszárított és félbevágott csirkecombokat a hagymás szalonnazsíron lepirítjuk. Ezután ízesítjük a fűszerekkel, aláöntjük a barackpálinkát meg a bort, és fedő alatt, kis lángon puhára pároljuk. Ha a csirkehús puha, de a lé sok alatta, a fedőt levesszük, és addig forraljuk, míg zsírjára nem sül. Ekkor kivesszük a combokat a serpenyőből, helyükre tesszük a megmosott, kimagozott fél sárgabarackokat és néhány percig pirítjuk. Végül a combokat hozzátéve, együtt felforrósítjuk. Párolt rizs illik hozzá.



Pityókás őzragu

1-1,5 kg őzgerinc
két gerezd fokhagyma
10 szem borókabogyó
ugyanennyi zöldbors

1 db szerecsendió-virág
1 szem szegfűszeg (jó finomra őrölve)
1 evőkanál méz
egy kevés tárkony és bazsalikom
1 liter fehérbor
2 dl gyümölcspálinka
1 evőkanál áfonya- vagy szederlekvár



Elkészítés:
A gerincről lefejtjük a húst és vékony csíkokra vágjuk. Ráöntjük a bor felét és egy estére pihentetjük.
Ezután egy kisebb bográcsba feltesszük főni a húst, ráöntjük a bort, amiben ázott; hozzáadjuk a tört borókabogyót, borsot, a szegfűszeget, egy kevés sót, és így főzzük, amíg levet nem enged a hús. Ekkor kerüljön bele a zúzott fokhagyma, a méz és a zöldfűszerek, a szerecsendió-virág és a pálinkának a fele. Közepes lángon főzzük addig, amíg a hús már majdnem teljesen puha, majd keverjük hozzá a mézet, a maradék pálinkát, a lekvárt és ízlés szerint sózzuk. Ha menet közben elpárolog a leve, akkor először a maradék bort adjuk hozzá, majd óvatosan adagolva vízzel öntsük fel a ragut. Ha elkészült, akkor hagyjuk egy órát állni, hogy az ízek összeérjenek, majd újramelegítve, kínáló tálba szedve kínáljuk. Tarhonya, párolt zöldség és valamilyen aromás pálinka dukál hozzá ( vagy édes, félédes fehérbor).



Édes-savanyú csirke (4 fő)

2 kisebb csirkemell-filé
1 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál pálinka
2 evőkanál rizsliszt
1 közepes, sárgarépa (15 dkg)
15 dkg uborka
fél karcsú póréhagyma
fél-fél zöld, sárga és piros húsú paprika
1 diónyi friss gyömbér (vagy 1 csapott mokkáskanál. őrölt)
2 gerezd fokhagyma
1 kis üveg szójacsíra (kb. 20 dkg)
1 kis konzerv darabolt ananászbefőtt (35 dkg)
2+2 evőkanál olaj


A mártás:
2 evőkanál méz
3 evőkanál ketchup
4 evőkanál borecet
1 evőkanál szójaszósz
1 dl ananászlé
1 csapott evőkanál étkezési keményítő


Elkészítés:
A csirkemelleket megmossuk, és a rostokra merőlegesen nagyon vékony csíkokra vágjuk. Mélyebb üvegtálba tesszük, hozzáadjuk a szójaszószt és a pálinkát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Megszórjuk a rizsliszttel, villával összekeverjük, lefedjük, és legalább 1 óráig a hűtőben pihentetjük (még ízletesebb, ha előző este bepácoljuk). A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk. A sárgarépát és az uborkát először uborkagyalun vékony szeletekre, majd gyufaszál vékonyságú csíkokra vágjuk. A pórét hosszanti irányban a közepéig bevágjuk, vágott felével lefelé "kiterítjük", és 1 cm széles csíkokra, majd rombuszokra vágjuk. A paprikákat vékony csíkokra, és ugyancsak kis rombuszokra aprózzuk. A gyömbért és a fokhagymát meghámozzuk, egészen apróra felkockázzuk. A szójacsírát és az ananászt leszűrjük, az ananászléből 1 dl-t félreteszünk.
A mártáshoz a felsorolt hozzávalókat a félretett ananászlével, ízlés szerint sóval és borssal simára keverjük. Nagyobb serpenyőben felforrósítunk 2 evőkanál olajat, rádobjuk a húst, és erős tűzön, folyamatosan kevergetve-rázogatva 3-4 perc alatt aranybarnára pirítjuk. Másik nagy serpenyőben felhevítjük a maradék 2 evőkanál olajat, néhány másodpercig pirítjuk benne a gyömbért és a fokhagymát, majd hozzáadjuk a pórét, és 1 percig pirítjuk. Ezután következnek a paprikafélék, további 1 perc múlva a sárgarépa és az uborka, végül az ananász és a szójacsíra. Végül a zöldségekhez keverjük a húst, ráöntjük a mártást, éppen csak összeforrósítjuk és azonnal tálaljuk.



Tárkonyos csirke

8 db csirke felsőcomb
2 fej vöröshagyma
2 db közepes sárgarépa
diónyi vaj
diónyi zsír vagy 1 evőkanál olaj
2 dl tejföl
2 tojássárgája
tárkony
őrölt bors

5 cl pálinka
2 x 2 dl száraz (félszáraz) fehérbor


Elkészítés:
Az apróra vágott sárgarépát és vöröshagymát a vajon és zsíron megdinszteljük. Amikor a sárgarépa már egészen puha, akkor beletesszük a csirkét (bőr nélkül), átforrósítjuk, és ráöntjük a pálinkát. Néhány másodperc múlva meg lehet gyújtani a csirkén. Amikor leégett, akkor beleöntjük a 2 dl bort, kevés sót, borsot, és nagy csipetnyi tárkonyt adunk hozzá. (Amíg fő, szép lassan elkortyolgatjuk a másik pohár bort). Fedő alatt puhára főzzük, majd tálba szedjük. 2 dl tejfölt a 2 tojássárgájával simára kikeverjük, és a lábasban lévő anyaggal (nem tűzön) összekeverve a csirkére öntjük.
Főtt krumplival a legfinomabb.



Vaddisznósült (4 fő)

1 fej hagyma
1,5 dl vörösbor ecet
1 mokkáskanál szárított majoránna
1 mokkáskanál szárított kakukkfű
5 borókabogyó
1 mokkáskanál szárított rozmaring
1 kg vaddisznócomb
2,5 dl tejszín
1 savanykás alma
1 evőkanál citromlé
1 evőkanál zsemlemorzsa
3 cl pálinka


Elkészítés:
A hagymát meghámozzuk, karikákra vágjuk. Az ecetet felforraljuk, és beletesszük a hagymát, a majoránnát, a kakukkfüvet, szétnyomkodva a borókabogyót, a rozmaringot. A húst megmossuk, a páclébe fektetjük, és 2 napig lefedve a hűtőben érleljük.


A római tálat hideg vízbe kb. 20 percre beáztatjuk. A húst kivesszük a pácléből, a római tálba fektetjük. A páclevet leszűrjük, egyharmadával meglocsoljuk a húst. A római tálat lefedjük, betesszük a hideg sütőbe, és 200 fokon (gázsütő 3. fokozat) 2 órát sütjük. Közben 40 percenként meglocsoljuk a maradék páclével. Leszűrjük a pecsenyelevet, belekeverjük a tejszínt, sóval, borssal ízesítjük. Az almát megmossuk, húsát finomra lereszeljük, megcsepegtetjük a citromlével, elkeverjük a zsemlemorzsával és a pálinkával. A húst az almapéppel, a szósszal tálaljuk. Kínálhatunk hozzá párolt vöröskáposztát és zsemlegombócot.



Bazsalikomos saláta pálinkás meggyel, szezámos pulykafalatokkal

2 fej jégsaláta
1 db kígyóuborka
1 db pritaminpaprika
2 fej lilahagyma
2 db paradicsom
2 db paprika - tetszés szerint bármilyen zöldség felhasználható
balzsamecet, olívaolaj, só
1 köteg bazsalikom
60 dkg pulykamell
olaj, liszt, tojás, zsemlemorzsa
15 dkg szezámmag
20 dkg meggy
5 cl meggypálinka

Elkészítés:
A pulykamellet 2X2 centiméteres kockákra vágjuk, sózzuk, szezámmaggal elkevert zsemlemorzsával panírozzuk. A salátához a zöldségeket megmossuk, tetszés szerinti alakra vágjuk.

Sóval, balzsamecettel, olíva olajjal, és vágott bazsalikommal összerázzuk. Rászórjuk a pálinkában áztatott magozott meggyet, tányérokra szedjük, tetejére tesszük az olajban kisütött falatkákat és melegen tálaljuk.



Szilvapálinkás kacsamell aszalt gyümölcsökkel töltve

2db egész kacsamell
20 dkg vegyes aszalt gyümölcs
1 evőkanál paradicsompüré
1 csomag vegyes zöldség
5 cl szilvapálinka
só, bors, rozmaring
olaj, cukor
burgonyakrokett



Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsöket a szilvapálinkával kevert cukros vízben beáztatjuk. Ezután a kacsamelleket felszúrjuk, az áztatott gyümölcsökkel megtöltjük, fűszerezzük és zöldségágyon, sütőben megsütjük. Ha kész, kivesszük, a sült zsírt lábasba öntjük. Paradicsompürét pirítunk benne. Kevés liszttel megszórjuk, vízzel felengedjük, sóval, borssal ízesítjük és felforraljuk, majd átszűrjük és a kész mártáshoz rozmaringot adunk. Burgonyakrokettel tálaljuk.



Paradicsomos, mozzarellás csirkemell tócsnival, körtepálinka mártással

80 dkg csirkemell
1 csomag bazsalikom
4 db paradicsom
25 dkg mozzarella sajt
60 dkg reszelt burgonya
2 gerezd fokhagyma
2 tojás
2 dl tejszín
10 dkg vaj
1 dl tej
só, bors, liszt
4 cl körtepálinka



Elkészítés:
A húsokat felszeleteljük, fűszerezzük, és roston megsütjük. Apróra vágott bazsalikommal megszórjuk, vékony szeletekre vágott paradicsommal és mozzarella
sajttal rétegezve sütőben átsütjük. A reszelt burgonyát zúzott fokhagymával, sóval, borssal, tojással, liszttel sűrű masszává keverjük és kevés olajban lepényeket sütünk belőle. A maradék bazsalikomot vajon felhevítjük, tejjel, tejszínnel dúsítjuk, sózzuk, és a végén a pálinkával ízesítjük.



Párolt lazac vadrizzsel, kapros-barackpálinkás mártással

80 dkg lazacfilé
kevés vegyes zöldség
1 db citrom
1 csomag kapor
4 db barack
2 doboz vadrizs-keverék
2 dl tejszín
2 evőkanál tejföl
10 dkg vaj
4 cl barackpálinka
só, fehérbors

Elkészítés:
A lazacfiléket zöldséges, fűszeres, citromos pároló lében puhára pároljuk. A vadrizs-keveréket megfőzzük. A kaprot vajon megpirítjuk, felengedjük a pároló lével, hozzáadjuk a szeletelt barackot, tejföllel és tejszínnel sűrítjük. Ha kell megsózzuk, és a barackpálinkával átforraljuk.



Fokhagymával tűzdelt szűz, fokhagymás-birspálinka mártással

2 db szűzpecsenye,
2 fej fokhagyma,
cukkini, padlizsán, paprika, paradicsom, tök, patisszon - illetve bármilyen süthető zöldség, tetszés szerinti mennyiségben,
tej, tejszín,
só, fehérbors,
1 csomag petrezselyem,
10 dkg vaj,
4 cl birspálinka

Elkészítés:
A szűzpecsenyéket a fokhagyma felével megtűzdeljük, fűszerezzük és serpenyőben megsütjük. A zöldségeket megmossuk, felszeleteljük, sózzuk, és szintén serpenyőben átsütjük. A maradék fokhagymát felszeleteljük, vajon megpirítjuk, kevés liszttel megszórjuk, tejjel, tejszínnel dúsítjuk, sóval, borssal ízesítjük, és hozzáadjuk a birspálinkát.



Fogasfilé zsályás, bodzapálinkás citrommártásban, petrezselymes krumplival

80 dkg tisztított fogasfilé,
2 db citrom,
2 evőkanál méz,
1 evőkanál étkezési keményítő,
10 db zsályalevél,
1 cs. zöldpetrezselyem,
16 db közepes burgonya,
10 dkg vaj,
a hal sütéséhez kevés olívaolaj,
4 cl bodzapálinka

Elkészítés:
A fogast megsózzuk, kevés citrommal meglocsoljuk, és serpenyőben pirosra sütjük. Vízben felrakjuk főni a hámozott, kockára vágott citromot, beletesszük a zsályaleveleket, a mézet, csipetnyi sót, és étkezési keménytővel sűrítjük (ettől szép átlátszó mártást kapunk). Átforraljuk és hozzáadjuk a bodzapálinkát. Petrezselymes burgonyával tálaljuk.



DESSZERTEK

Adventi muffin (12 db)

20 dkg aszalt sárgabarack
5 dkg mazsola
4 evőkanál barackpálinka
12,5 dkg vaj
10 dkg cukor
25 dkg liszt
fél csomag sütőpor
fél mokkáskanál őrölt fahéj
fél mokkáskanál mézeskalács fűszerkeverék
2 tojás
1 evőkanál méz
fél dl tej



Előkészítés:
Az aszalt barackot és a mazsolát apró darabokra vágjuk, és összekeverjük a barackpálinkával. A vajat felolvasztjuk és a muffin formát kikenjünk vele. A maradék vajat félretesszük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük.


Elkészítés:
A cukrot összekeverjük a liszttel, a sütőporral, a fahéjjal és mézeskalács-fűszerkeverékkel. Hozzáadjuk a barackot és a mazsolát. A tojást habosra keverjük, hozzáadjuk a vajat, a mézet és a tejet. Kanalanként a lisztes keverékhez adjuk. Ne legyen túl folyékony a massza! A tésztát a formába töltjük és a sütőben kb. 20 percig sütjük.



Bajor csokis körtetorta

2 hámozott, kockára vágott körte
2 dl fahéjas cukorszirup
fél vaníliarúd
5 zselatinlap
3 dl tej
4 tojássárgája
7,5 dkg cukor
1,5 kávéskanál vaníliaaroma
1,5 dl körtepálinka
1 vékony piskótalap
20 dkg étcsokoládé
2 evőkanál olaj
1 kávéskanál kakaó
csokoládéreszelék (egyszínű, de lehet színes is)


Elkészítés:
Vastag falú lábasban, a cukorszirupban, a kettévágott vaníliarúddal együtt, 10 percig főzzük a körtéket. A levükben hagyjuk kihűlni, majd lecsöpögtetjük, és másnapig hűtőbe tesszük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A tejet felforraljuk. A 4 tojássárgáját a cukorral fehéredésig verjük. Lassanként hozzáöntjük a tejet, majd kislángon sűrűre főzzük. Amint sűrűsödik, levesszük a tűzről. A kinyomkodott zselatint a krémhez keverjük, majd a vaníliát is hozzáadjuk és kihűtjük, közben időnként megkeverjük. A hideg tejszínt kemény habbá verjük. Amikor a krém kihűlt, beletesszük a körtéket, az alkoholt, majd jól beleforgatjuk a tejszínt is. A krémet olajjal kikent formába simítjuk 2 cm vastagon, majd a piskótával betakarjuk. Hűtőbe tesszük. Másnap kivesszük a formából. A csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk, majd az olajat is hozzáadjuk, és habosra keverjük. A csokit langyosra hűtjük, majd a krémre öntjük úgy, hogy mindenütt jól befedje. Tálalásig hűtőbe tesszük. Csokiforgáccsal és kakaóval megszórva kínáljuk.



Cseresznyebefőtt

1 kg cseresznye
1 darabka fahéj
1 vaníliarúd
2 szegfűszeg
25 dkg cukor
4 dl gyümölcspálinka


Elkészítés:
A cseresznyét megmossuk, és a fűszerekkel együtt befőttesüvegekbe rakjuk. A cukorral megszórjuk, és az alkohollal leöntjük úgy, hogy teljesen ellepje a cseresznyét. Az üveget lezárjuk, és 1 hétig mindennap többször megrázzuk, hogy a cukor jól átjárja a gyümölcsöt. 2 hónap múlva fogyasztható.



Részeges cseresznyés palacsinta (20 db)

50 dkg cseresznye,
1 mokkáskanál őrölt fahéj,
kevés porcukor,
2 evőkanál cseresznyepálinka


Elkészítés:
A cseresznyét megmossuk, lecsöpögtetjük és kimagozzuk. Kissé kinyomkodva a fahéjjal együtt belekeverjük a palacsintatésztába és kicsi palacsintákat sütünk belőle. A kisült tésztát porcukorral megszórjuk, megöntözzük néhány csepp pálinkával és félbehajtva azonnal kínáljuk.



Cseresznyés tekercs (10 szelet)

6 tojás
15 dkg liszt
5 dkg étkezési keményítő
fél teáskanál sütőpor
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
20 dkg cukor + 2 evőkanál a szóráshoz
3 csomag vaníliás cukor
1 üveg cseresznyebefőtt
2 evőkanál cseresznyepálinka
5 dkg fehér csokoládé
6 dl tejszín
2 evőkanál tejcsokoládé-forgács


Elkészítés:
A tojásokat kettéválasztjuk. A lisztet, a keményítőt, a sütőport és a mézeskalács fűszerkeveréket összekeverjük. Kibélelünk sütőpapírral egy tepsit, és kivajazzuk. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük.


A tojásfehérjét kemény habbá verjük, beleszitálunk 7,5 dkg cukrot, és addig keverjük, amíg fényes lesz. A tojássárgájákat 12,5 dkg cukorral, 1 csomag vaníliás cukorral krémesre keverjük. Rászitáljuk a lisztes keveréket, és ráhalmozzuk a tojáshab felét. Óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk. Végül a maradék habot is belekeverjük. A masszát a tepsibe simítjuk. A sütőben kb. 15 percig sütjük. Vékonyan megszórunk kristálycukorral egy tiszta konyharuhát, ráborítjuk a piskótát, és a ruha segítségével feltekerjük. Hagyjuk kihűlni.


A cseresznyét lecsepegtetjük, megöntözzük a pálinkával. A fehér csokoládét lereszeljük. A tejszínt kemény habbá verjük, beledolgozzuk a maradék 2 csomag vaníliás cukrot és két evőkanál kivételével a fehér csokoládét. A masszát kettéosztjuk, a felébe belekeverjük a cseresznyét. A piskótát kitekerjük, megkenjük a cseresznyés masszával, és újra feltekerjük. A tekercset bevonjuk a maradék tejszínnel, és megszórjuk a tej- és a félretett fehér csokoládéforgáccsal.



Csokis csillag

15 dkg étcsokoládé
30 dkg darált mogyoró
15 dkg cukor
5 evőkanál gyümölcspálinka
5 evőkanál vágott mogyoró



Elkészítés:
A csokoládét lereszeljük. A darált mogyorót összekeverjük a csokoládéval, a cukorral, a pálinkával és annyi vízzel (5-10 evőkanál), hogy jól gyúrható masszát kapjunk. A masszát fólia között kb. fél cm vastagon kinyújtjuk, és csillag alakú formával kiszaggatjuk. A csillagok közepét megszórjuk vágott mogyoróval, kissé belenyomkodjuk, és hideg helyen 1 napig szárítjuk.



Ezeregy-éj torta (10 szelet)

A tésztához:
5 tojás
1 mokkáskanál őrölt fahéj
3 evőkanál cseresznyepálinka
3 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt
3 dkg kakaópor
1 mokkáskanál sütőpor
A töltelékhez:
1,2 dl tej
1 vaníliarúd
5 dkg vaj
50 dkg fagyasztott gesztenyepüré
5 lap zselatin vagy 1 csomag (2,5 gramm)zselatinpor
3 dl tejszín
A díszítéshez:
30 dkg kész marcipánmassza
3 dkg porcukor



Elkészítés:
A sütőt közepes lángra (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) előmelegítjük. A tojások sárgáját az őrölt fahéjjal, a pálinkával meg 2 evőkanál vízzel habosra keverjük. A tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A lisztet a kakaóporral meg a sütőporral átforgatjuk. A kétféle tojásos masszát óvatosan egymásba forgatjuk úgy, hogy közben a kakaós lisztet is apránként hozzáadjuk.
Egy 22 centi átmérőjű tortaformát sütőpapírral kibélelünk, a masszával megtöltjük, a forró sütőben 25-30 percig sütjük. Elkészültét a beleszúrt tűvel ellenőrizhetjük. A tejet a hosszában kettéhasított vaníliarúddal felforraljuk, majd kiemeljük belőle. Utána a vajjal meg a gesztenyepürével összegyúrjuk. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk, kissé kinyomkodjuk, a gesztenyekrémbe keverjük a habbá vert tejszínnel együtt. A tortalapot lapjában elfelezzük, a krémmel megtöltjük, és az oldalát meg a tetejét is körbekenjük vele. Dermedni hagyjuk, végül a marcipánmasszából kiszúrt formákkal díszítjük Még gazdagabb, ha a krémmel csak töltjük a tortát, kívülről pedig olvasztott csokoládéval vonjuk be.



Fahéjas csillag

5 tojásfehérje,
450 g porcukor,
500g őrölt mandula,
1 tk. őrölt fahéj,
2 cl cseresznyepálinka,
porcukor a tészta kinyújtásához



Elkészítés:
A tojásfehérjét elektromos habverővel nagyon kemény habbá verjük, közben fokozatosan beleszórjuk a porcukrot. Körülbelül 1 csészényi habot félreteszünk. A sütőt 160 °C fokra felmelegítjük. Összekeverjük a mandulát a fahéjjal, majd a felét a cseresznyepálinkával együtt óvatosan (a keverőt legalacsonyabb fokozatra állítva) a tojáshabba keverjük, és végül a maradék mandulás keveréket is belegyúrjuk. A massza alig legyen ragacsos. Porcukorral vékonyan meghintett nyújtódeszkán a tésztát adagonként körülbelül 5 mm vastagra nyújtjuk, és megkenjük a félretett habbal. Különböző méretű csillagokat szúrunk ki belőle.



Farsangi fánk

50 dkg liszt
1/2 liter tej
6 tojássárgája
3 dkg élesztő
7 dkg vaj
1 evőkanál cukor
1 evőkanál pálinka
1 csomag vaníliáscukor
1 mokkáskanál só
A sütéshez: bő olaj
A tálaláshoz: lekvár



Elkészítés:
A szétmorzsolt élesztőt a cukorral 2 dl langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet tálba tesszük, beleöntjük a futtatott élesztőt, a 6 tojássárgáját, rumot, sót, valamint a megmaradt tejet (a maradék tej ne legyen nagyon hideg, mert lassítja a tészta kelését). A tésztát addig gyúrjuk, gyömöszöljük, amíg hólyagossá válik, ekkor hozzádolgozzuk a vajat. A tésztát még egyszer átdolgozzuk. Cipót formálva, liszttel meghintve, ruhával letakarva addig kelesztjük, míg a tészta térfogata duplájára nő. Amikor megkelt a tésztánk, kinyújtjuk ujjnyi vastagra, lisztbe mártott nagy fánkszaggatóval kiszaggatjuk, és ezután még így a deszkán pihentetjük 15 percig. Közben egy lábasban hevítünk kb. 5 ujjnyi vastag olajat, és kezdődhet a fánk sütés.



Feketeerdő kuglóf

1 üveg (720 ml) meggybefőtt
25 dkg margarin
20 dkg cukor
csipetnyi só
2 zacskó vaníliás cukor
5 db tojás
1 1/4 dl krémföl
4 ek cseresznyepálinka
42,5 dkg liszt
1 zacskó sütőpor
2 ek kakaópor
a forma kikenéséhez margarin, zsemlemorzsa



Elkészítés:
A meggyet lecsöpögtetjük, levét felfogjuk. A margarint a cukorral, sóval és 1 zacskó vaníliás cukorral kikeverjük. Egyenként beledolgozzuk a tojásokat, hozzáadjuk a krémfölt meg a pálinkát, és beleszitáljuk a sütőporral elvegyített lisztet. A fele tésztába kakaóport dolgozunk, és belevegyítjük a fele meggyet. A többit a világos tésztába vegyítjük. A sötét, majd a világos tésztát margarinnal kikent, morzsával megszórt formába töltjük, és villával márványosra keverjük. Előmelegített sütőben, 175 fokon 1 1/4 órát sütjük. 5 percig a formában hűlni hagyjuk, majd rácsra borítjuk.



Feketeerdő tekercs

6 tojás
1 csipet só
10 dkg cukor
10 dkg liszt
3 teáskanál kakaópor
1 üveg meggybefőtt
1 csomag vaníliás cukor
40 dkg tejszín
5 dkg étbevonó
1 csomag habfixáló
1 evőkanál cseresznyepálinka
sütőpapír



Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét sóval habbá verjük. A tojássárgáját a cukorral krémesre keverjük. A lisztet vegyítjük a kakaóporral, majd óvatosan a tojáshabbal is. A tésztát egyenletesen elosztjuk a tepsiben, majd 200 fokos sütőben 12 percig sütjük. Enyhén benedvesített cukorral megszórt konyharuhára borítjuk, és lehúzzuk róla a sütőpapírt. A piskótát a kendő segítségével a hosszabb oldalától kezdve feltekerjük, majd hűlni hagyjuk. A meggyet megmossuk, kimagozzuk, vagy szűrőben lecsepegtetjük, és összeforgatjuk a vaníliás cukorral. A bevonót darabokra törjük, és forró vízfürdőben kevergetés közben megolvasztjuk. Azonnal kiolajozott tálcára öntjük, és dermedni hagyjuk. A tejszínt habfixálóval habbá verjük, hozzáadjuk a cseresznyepálinkát is. A piskótalapot széthajtjuk, rásimítjuk a tejszín harmadát, és eloszlatjuk rajta a meggyet. A piskótát hosszában feltekerjük, tálcára helyezzük, és megkenjük a maradék habbal.



Feketeerdő torta (12 szelet)

1 tábla tejcsokoládé
5 tojás
5 evőkanál + 4 evőkanál meggypálinka
20 dkg porcukor
20 dkg liszt
2 evőkanál kakaó
50 dkg meggy
20 dkg meggylekvár
7,5 dl tejszín
3 csomag habfixáló
8 dkg finom szemcsés kristálycukor
3 evőkanál csokoládéreszelék



Előkészítés:
A csokoládét lereszeljük. Kibélelünk sütőpapírral egy kb. 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük.


Elkészítés:
Habosra keverjük a tojásokat 5 evőkanál pálinkával. Folyamatosan keverve egymás után beledolgozzuk a porcukrot, a lisztet, a kakaót és a csokoládét. A masszát a formába öntjük, és a sütőben kb. 60 percig sütjük. Kivesszük a formából és hagyjuk kihűlni. A meggyet megtisztítjuk, megmossuk, kimagozzuk, alaposan lecsepegtetjük, és 12 szép szemet félreteszünk a díszítéshez. A maradékot összekeverjük a meggylekvárral. A tortát vízszintesen kettévágjuk, a vágott felületen mindkét lapot megcsepegtetjük a maradék pálinkával. Az alsó lapot egy tálra fektetjük, szétosztjuk rajta a meggyes masszát. A tejszínt a habfixálóval és a cukorral kemény habbá verjük, a felét a meggyre simítjuk. Ráborítjuk a felső tortalapot, kicsit megnyomkodjuk. A maradék tejszínnel körös-körül bevonjuk a tortát (az oldalát is). Kevés tejszínből habrózsákat is nyomhatunk a torta szélére. A tortát a félretett meggyszemekkel és csokoládéreszelékkel díszítjük. Betesszük kb. 2 órára a mélyhűtőbe, hogy éppen elkezdjen fagyni.



Habos gyümölcs fagylalt

500 g tejszínhab
250 g málna vagy más gyümölcs
4 evőkanál cukor
2 cl málnapálinka


Elkészítés:
A tejszínhabot, a gyümölcsöt és a cukrot öntsük egy tálba, alaposan turmixoljuk össze, egészen addig, amíg a gyümölcs pürés állagúvá nem válik. Töltsük a masszát a fagylaltgépbe, vagy tegyük a mélyhűtőbe kb. 2 órára. Időnként keverjük meg, tálaljuk friss gyümölccsel.



Körtés vaníliás rétes, forró meggyel

1 csomag réteslap,
2 csomag vaníliás pudingpor (főzhető),
40 dkg meggy (lehet konzerv is),
2 db citrom,
só, cukor,
2 evőkanál keményítő,
fahéj, szegfűszeg,
4 db körte (lehet konzerv is),
5 cl körtepálinka


Elkészítés:
A pudingot az átlagosnál sűrűbbre főzzük. A körtéket meghámozzuk, kockára vágjuk, és annyi cukros, citromos vízben, hogy éppen ellepje, puhára pároljuk. Ha kihűlt, hozzáadunk 3 cl körtepálinkát.
Amikor a puding is kezd kihűlni, hozzákeverjük a leszűrt körtéket és a maradék pálinkát.
A réteslapokat kiterítjük, ráhalmozzuk a hideg körtés pudingot, feltekerjük, és 260 fokos sütőben 10 perc alatt pirosra sütjük.
A meggyet kimagozzuk, cukros-fahéjas vízben - éppen hogy ellepje - megfőzzük, és amikor forr, étkezési keményítővel sűrítjük. A rétest kihűtjük, felszeleteljük, és a forró meggyel leöntjük.



Holland cseresznyés torta

30dkg mélyhűtött leveles tészta
7,5 dl tejszín
5 dkg mandulaforgács
50 dkg cseresznye
4 ek cukor
fél teáskanál őrölt fahéj
1 ek étkezési keményítő
10 dkg porcukor
2 ek cseresznyepálinka
3 ek zselatinpor
1 ek vaníliás cukor



Elkészítés:
A leveles tésztát hagyjuk felengedni. A mandulaforgácsot világosra pirítjuk. A cseresznyét megmossuk, leszárítjuk, és kimagozzuk. 1,2 dl vízzel, 2 ek cukorral és fahéjjal 7 percig főzzük. 1 ek hideg vízzel elkevert keményítőt a cseresznyébe keverünk, egy pillanatra felforraljuk és hagyjuk kihűlni. A sütőt 200 fokra felforrósítjuk. A leveles tésztát kinyújtjuk, 3 db 26 cm átmérőjű kört vágunk ki belőle, és egy hideg vízzel leöblített sütőlemezre fektetve 10 perc alatt világosbarnára sütjük. Az egyik lehűlt tortalapot bekenjük a ribizlizselével. A porcukrot elkeverjük a cseresznyepálinkával, és bevonjuk a zselét. A mázat hagyjuk megszáradni. A tejszínt a maradék cukorral és a vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Az 1dl vízben felázott zselatint felmelegítjük, majd ha kihűlt, 3 ek habbal összekeverjük, és a maradék tejszínhabba forgatjuk. A 2. tésztalapon elosztjuk a leszűrt cseresznyekompótot, és bekenjük a zselatinos habbal. A mázas tésztalapot 12 darabra vágva elhelyezzük a tejszínhabon. A torta oldalát kevés tejszínhabbal bekenjük, és pirított mandulával megszórjuk. A tetejét habrózsákkal és cseresznyeszemekkel díszítjük.



Almakarikák

15 dkg liszt
4 kiskanál sütőpor
10 dkg tehéntúró
2 tojás
1 dl tej
1 ek cukor

2 nagyobb alma
2 ek liszt
2 ek almapálinka



Elkészítés:
A lisztet a sütőporral összeszitáljuk. Az áttört túróval, a felvert tojásokkal, a tejjel, a cukorral és a csipetnyi sóval simára keverjük.


Akkor jó, ha olyan az állaga, mint a nagyon sűrű palacsintatésztának. Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkarikázzuk és megöntözzük a pálinkával.
Ezután egyenként lisztbe, majd a túrós tésztába mártjuk és forró olajban arany-barnára sütjük.
Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.



Kecskeméti ropogós barack

50 dkg félérett sárgabarack
5 cl barackpálinka
1 db egész tojás
10 dkg szójaliszt
2 evőkanál méz
csipet só
a tálaláshoz: 1 evőkanál barackpálinka és ízlés szerint sárgabarackdzsem


Elkészítés:
A tojást habosra verjük a barackpálinkával, majd annyi szójalisztet keverünk hozzá, amitől sűrű, de még folyékony marad a tészta. Tíz percig hagyjuk állni. Közben a gyümölcsöt megmossuk, letöröljük, és egészben (tehát a magjával együtt) kevés szójalisztben megforgatjuk, és a tésztába hempergetjük. Azonnal beleengedjük a 180 fokos forró olajba, és 1-2 perc alatt piros-ropogósra megsütjük. A fölösleges olajat lecsöpögtetjük és tálra rakjuk. A barackpálinkával hígított sárgabarackdzsemet külön tálkában vagy mártásos csészében mellétesszük. Ki-ki belemártogatja a saját adagját. Egyszerűen és gyorsan készíthető.



Gyümölcs mix (4 pohár)

4 érett kivi
2 érett körte
2 dl grapefruit
2 dl tej
3-4 evőkanál édesítőpor
4 ek. körtepálinka


Elkészítés:
A kivit és a körtét meghámozzuk, a körte magházát kivájjuk, és mindkét gyümölcsöt kisebb darabokra vágjuk. A kivit és a körtét mixerben pépesítjük, hozzákeverjük a grapefruit levet és a tejet. Édesítőporral és a körtepálinkával ízesítjük, és poharakba töltjük.



Meggyes fagylalt

1 doboz vanília-meggy fagyi
460 g meggybefőtt
2,5 dl tejszínhab
2 csomag vaníliás cukor
2-3 cl cseresznyepálinka



Elkészítés:
A fagylaltot kivesszük a mélyhűtőből, és a hűtőszekrénybe tesszük. A meggyet leszűrjük, lecsepegtetjük, a négy fagylaltkelyhet lehűtjük. A tejszínt egy csomag vaníliás cukorral felverjük, leöntjük cseresznyepálinkával, majd nyomózsákba töltjük. A meggyet megszórjuk vaníliás cukorral, majd a fagylalttal és a tejszínhabbal rétegesen beleöntjük a kelyhekbe.



Meggyes sütemény

vaj vagy sütőmargarin a forma kikenéséhez
15 dkg magozott meggy
6 ek liszt
1,5 dl tej
1 tojás
6 ek barnacukor
1/2 ek szódabikarbóna
1 cs. sütőpor
2 ek meggypálinka
1/2 ek fahéj
3-4 ek darált dió
1 ek olívaolaj




Elkészítés:
A lisztet, sütőport, barnacukrot, szódabikarbónát, fahéjat, sót, darált diót keverjük össze alaposan egy tálban. A tojást keverjük össze, majd keverjük hozzá a tejet, olívaolajat és a meggypálinkát. Egy kör alakú sütőformát kenjünk meg vajjal vagy sütőmargarinnal, majd az aljára pakoljuk be jó sűrűn a kimagozott meggyet. Keverjük össze alaposan a tojásos keveréket a lisztes keverékkel. Öntsük a meggy tetejére az összekevert tésztát.
Süssük 180 fokon 25 percig. Ellenőrizzük tűvel a tésztát, mielőtt kivesszük a sütőből. A sütőből kivéve, tegyünk a forma tetejére egy tányért, és fordítsuk rá a tányérra a formát, így hagyjuk kihűlni, ezáltal a meggyből kifolyó lé egy picit "eláztatja" a tésztát, amitől még finomabb lesz.



Részeges menyecskék

20 db szép sárgabarack
cseresznyepálinka
porcukor
2 tojás
12 dkg liszt
fehérbor
csipetnyi só
a sütéshez: olaj


Elkészítés:
A barackokat kettévágjuk, kimagozzuk, porcukorral meghintjük és egy kevés cseresznyepálinkával megöntözzük. A hűtőszekrényben egy óráig állni hagyjuk, majd a levét lecsurgatjuk. A 2 tojássárgáját összekeverjük 9 dkg liszttel és annyi fehérborral, hogy sűrű, de folyékony masszát kapjunk, adjunk hozzá egy csipetnyi sót és a tojások fehérjéből vert kemény habot. Először lisztbe, majd ebbe a masszába mártjuk bele egyenként a fél barackokat, bő, forró olajban szép pirosra sütjük őket. Porcukorral meghintve tálaljuk.



Szilvapuding

1 üveg szilvabefőtt (8 dl),
8 dkg vaj,
8 dkg liszt,
2 dl tej,
6 tojás,
10 dkg cukor,
1 késhegynyi őrölt fahéj,
1/2 csomag vaníliás cukor;
az öntethez:
3 cl szilvapálinka,
5 cl rostos szilva ivólé,
30 dkg szilvalekvár;
a forma kikenéséhez: vaj, porcukor;
a tálaláshoz: tejszínhab.



Elkészítés:
A szilvát kimagozzuk, a felét összeturmixoljuk, a másik felét kis kockákra vágjuk. A vajat felhevítjük, s megizzasztjuk rajta a lisztet. Állandó keverés közben hozzáöntjük a vaníliás-fahéjas forró tejet, majd 4 dl forró befőttlevet, s besűrítjük. A tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a kihűlt mártást, a turmixolt és felkockázott szilvát, végül a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kivajazott, porcukorral meghintett pudingformába töltjük a masszát és kigőzöljük, majd tálra borítjuk.
A szilvalekvárt a pálinkával és a rostos szilvalével jól kikeverjük, s a pudingot ezzel az öntettel meglocsolva, hidegen tálaljuk. Díszíthetjük tejszínhabbal is.



Gyümölcstorta felnőtteknek (6 személyre)

Tészta:
3 tojás, 10 dkg cukor
18 dkg vaj, 30 dkg liszt
1 citrom reszelt héja
1 csomag (7 g) porélesztő
a forma kikenéséhez: 2-3 dkg vaj
Gyümölcs feltét:
70-80 dkg eper és szeder vegyesen
10 dkg cukor
3 evőkanál sárgabaracklekvár
1 dl cseresznyepálinka


Elkészítés:
A gyümölcsöket megmossuk, lecsöpögtetjük, majd a cukorral, a lekvárral és a pálinkával óvatosan összekeverjük. Letakarva a hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. A tortához a tojásokat a cukorral habosra keverjük. Az olvasztott - de nem forró - vajat belecsurgatjuk, majd hozzáadjuk a lisztet, a citromhéjat és az élesztőport is. A masszát egy kivajazott, közepes, kb. 18 centi átmérőjű tortaformába simítjuk és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 45 percig sütjük; ha túlzottan pirulna, alufóliával lefedjük. A formában hagyjuk kihűlni, majd tálra tesszük és a ,,pityókás" gyümölcsöket a közepére halmozva tálaljuk.



Túrós-barackos rétes

80 g négytojásos széles metélt
500 g áttört túró
2 db tojás
120 g cukor
50 g aszalt barack
1 tasak vaníliás cukor
porcukor a szóráshoz
2 evőkanál olaj
1 csomag réteslap
Mártás:
6 evőkanál baracklekvár,
6 evőkanál barackpálinka



Elkészítés:
A tojás sárgáját kikeverjük a cukor felével, vaníliás cukorral, beletesszük a túrót és az apróra vágott aszalt barackot. Összekeverjük és a maradék cukorral felvert kemény tojáshabbal lazítjuk. A végén belekeverjük a tésztát. Kiterített, olajozott réteslapba tekerjük, 180-200°C-on készre sütjük. Az öntethez kikeverjük a lekvárt vízzel, hogy a megfelelő sűrűségű legyen, majd felforraljuk és beleöntjük a pálinkát. A felszeletelt, porcukrozott rétes mellé tálaljuk.



Meggyes lepény

Tészta:
15 dkg finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
1 csipet só
15 dkg puha margarin
15 dkg cukor
2-3 csepp színtelen keserűmandula-aroma
1 vaníliarúd kikapargatott belseje
1 citrom reszelt héja
3 tojás
3 evőkanál meggy- vagy cseresznyepálinka
A tetejére:
5 dkg mandula, megpirítva és durvára törve
3 púpos evőkanál finomliszt
1 nagy csipet sütőpor
2 evőkanál cukor
5 dkg margarin, folyósra olvasztva és kihűtve
A tortaforma előkészítéséhez kevés margarin és finomliszt.



Elkészítés:
Előmelegítjük a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat). Kimargarinozunk, kilisztezünk egy 24 cm átmérőjű, kapcsos tortaformát és az aljába méretre vágott sütőpapírt illesztünk. Ha friss meggyet használunk, megmossuk, alaposan lecsöpögtetjük és kimagozzuk. Ha mirelitet, felolvasztjuk. A tésztához a lisztet, a sütőport és a sót összekeverjük, magunk mellé készítjük. Ezután a puha margarint, a cukrot, a keserűmandula-aromát, a vaníliarúd kikapargatott belsejét és a reszelt citromhéjat robotgéppel 3 perc alatt összedolgozzuk, majd egyenként beleadjuk a tojásokat és jól elkeverjük őket. Most jöhet a sütőporos liszt, 2-3 részletben hozzávegyítjük a masszához, aztán belekeverjük a meggy- vagy cseresznyepálinkát is.


Összeállítjuk a sütemény tetejére kerülő, mandulás morzsát. Ez csak annyi, hogy egy tálba beleszórjuk a durvára tört mandulát, a lisztet, a sütőport és a cukrot, aztán hozzáöntjük az olvadt margarint és az egészet kezünkkel gyorsan összekeverjük-összemorzsoljuk. Úgy néz majd ki, mint a nedves homok. A tortaformába belekanalazzuk a tésztát, elsimítjuk, és egyenletesen megpakoljuk a kimagozott meggyel. Ezután rászórjuk a mandulás morzsát és a süteményt kb. 45 perc alatt megsütjük. Félidőben érdemes ránézni és ha túlságosan elkezdett pirulni a teteje, alufóliával letakarni.



Rokfortos sárgabarack (4 fő)

8 szem sárgabarackbefőtt
3 evőkanál porcukor
4 evőkanál barackpálinka
15 dkg rokfort sajt
3 evőkanál tejszín
1 evőkanál apróra vágott citromfű és levele a díszítéshez


Elkészítés:
A barackokat lecsepegtetjük vágott felükkel lefelé tepsibe tesszük, megszórjuk porcukorral és leöntjük a pálinkával. 220 fokra előmelegített sütőben kicsit megbarnítjuk, majd kivesszük és hűlni hagyjuk.
A sajthoz hozzáadunk 1 evőkanál tejszínt és villával jól szétnyomkodjuk.
Hozzáadjuk a maradék tejszint a citromfüvet, és kávéskanállal csónakokat formázunk.
A kihűlt barackok tetejére tesszük. A tetejét citromfű levéllel díszítjük.



Almapuncs

2,5 kalóriaszegény almalé
1 rúd fahéj
1 db alma
1 evőkanál pálinka

Elkészítés:
Felforralunk 2,5 dl kalóriaszegény almalevet, félrehúzzuk. Belekeverünk 1 fahéj rudat, néhány almakockát, 1 evőkanál pálinkát, és tálaljuk.



Almás palacsinta (6 adag)

4 alma
5 dkg vaj
1 citrom leve
2 evőkanál mazsola
1 evőkanál mandulaforgács
2 evőkanál pálinka
2 evőkanál porcukor


Elkészítés:
Az almát meghámozzuk, magházát kiemeljük, húsát vékony gerezdekre vágjuk. A vajat felolvasztjuk, beleöntjük a citromlevet, hozzáadjuk az almát, a mazsolát és a mandulaforgácsot. Lassú tűzön, rázogatva kb. 5 percig pároljuk. Ráöntjük a pálinkát. A palacsintákat megtöltjük az almás masszával, kettéhajtjuk, megszórjuk porcukorral, és tálaljuk.



Barackos karamelltorta (16 szelet)

A piskótához:
2 tojás
8 dkg cukor
10 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
A krémhez:
1 tasak zselatin (10 g)
7,5 dl tej
2 csomag karamell ízű pudingpor
10 dkg cukor
3 dl tejszínhab
50 dkg őszibarack
5 cl barackpálinka
A díszítéshez:
5 dkg fehér tortabevonó csokoládé
2,5 dl tejszín
1 tasak vaníliás cukor
1 tasak habfixáló
2 őszibarack
2 szál menta


Elkészítés:
A zselatint a csomagon olvasható utasítás szerint beáztatjuk, és 10 percig pihentetjük. A tejből elveszünk 6 evőkanállal, és elkeverjük benne a pudingport.


A maradék tejet a cukorral felforraljuk, és a kikevert pudingport beledolgozzuk. Még egyszer felforraljuk, és félrehúzzuk. A zselatint fél dl vízzel felforraljuk, és a pudingba keverjük. A tálat hideg vízbe állítjuk, és a masszát kevergetve kihűtjük. Ha kihűlt a krém, a tejszínt kemény habbá verjük, és a krémbe forgatjuk. Belekeverjük a barackokat. Kibélelünk frissen tartó fóliával egy kupola formájú tálat (ami a pereménél kb. 24 cm átmérőjű), belesimítjuk a krémet, és kb. 3 órára hidegre tesszük. Kibéleljük sütőpapírral egy 24 cm átmérőjű kapcsos tortaforma alját. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tojásokat a cukorral, 2 evőkanál vízzel legalább 8 percen keresztül habosra keverjük. Összekeverjük a lisztet a sütőporral, és a masszába szitáljuk. Az egészet a tortaformába simítjuk, és a sütőben 20-25 percig sütjük. Rácsra borítjuk, és kihűtjük. A barackokat megmossuk, kettévágjuk, kimagozzuk, a gyümölcshúst kockákra vágjuk. Meglocsoljuk a likőrrel, és 30 percig állni hagyjuk. A díszítéshez a csokoládét lereszeljük. A tejszínt a vaníliás cukorral és a habfixálóval kemény habbá verjük. A barackot megmossuk, vékony gerezdekre vágjuk. A krémet óvatosan a piskótára borítjuk, lehúzzuk róla a fóliát, és a tejszínnel, a barackgerezdekkel díszítjük. Végül megszórjuk a csokoládéval, és néhány mentalevelet is tehetünk rá.



Citromhabos piskóta

2 db citrom leve és héja
1 nagy pohár tejföl
2 csomag vaníliás cukor
5 dl tejszín
ízlés szerint cukor
2 csomag zselatinfix
25 dkg babapiskóta (vagy 5 tojásból piskótatekercs lap)
4 cl pálinka


Elkészítés:
A tejszínhabot felverjük, majd amikor majdnem kész, belekeverjük a zselatinfixet. A tejfölt a cukrokkal és a citromlével és citromhéjjal kikeverjük. A tejfölbe keverjük a kemény habot. A piskótát meglocsoljuk a pálinkával, a tál aljára piskótadarabokat teszünk, rárakunk egy kis krémet, majd így rétegezzük, amíg tartanak a hozzávalók. A tetejére krém kerüljön.
Egy éjszakára hidegre tesszük, másnap fogyasztható.



Diós kifli

12 darabhoz:
1 csomag leveles tészta
6 dkg mazsola
2 evőkanál barackpálinka
10 dkg darált dió vagy mogyoró
8 dkg cukor
6 evőkanál tej vagy tejszín
2 tojás (kettéválasztva)


Elkészítés:
A leveles tésztát hagyjuk kiengedni. A mazsolát leöblítjük, és egy órára beáztatjuk a pálinkába.
A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, és kb. 10 cm alapú, 20-20 cm szárú háromszögeket vágunk ki belőle. A töltelékhez a diót vagy a mogyorót összekeverjük a cukorral, a pálinkás mazsolával, a tejszínnel és a tojásfehérjével. Minden háromszögre 1-1 nagy teáskanál tölteléket teszünk, és a tésztát a rövid oldalától kezdve feltekerjük. Kiflivé hajlítjuk, és megkenjük tojássárgájával. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. Kibélelünk sütőpapírral egy tepsit, a kifliket megkenjük a tojássárgájával, és a sütőben kb. 15 percig sütjük.



Eperbomba (8 szelet)

80 dkg eper
6 dl tejszín
15 dkg porcukor
fél citrom leve
5 cl cseresznyepálinka
6 lap zselatin
8-10 babapiskóta
2 tasak vaníliás cukor
néhány mentalevél


Elkészítés:
Az epret gondosan megmossuk, lecsepegtetjük, szárazra törölgetjük, kicsumázzuk, és 20 szép szemet félreteszünk a díszítéshez. Kibélelünk egy 18-20 cm átmérőjű, kb. 1,8 liter űrtartalmú, gömbölyded tálat két, keresztben egymásra fektetett folpackkal úgy, hogy a tál belsejét teljesen befedjék, széleik pedig túllógjanak a peremén. Kemény habbá verünk 5 dl tejszínt.
Tálba tesszük az epret, botmixerrel pépesre-darabosra törjük, meghintjük a porcukorral, a citromlével és a cseresznyepálinkával. A zselatinlapokat 5 percre beáztatjuk hideg vízbe. 5 dl tejszínt kemény habbá verünk. Kinyomkodjuk a kocsonyásra puhult zselatinból a vizet, és lassú tűzön csak addig melegítjük, amíg felolvad. A zselatinban elkeverünk előbb 3-4 evőkanál eperpépet, majd folyamatosan keverve az eperpéphez adjuk.
Kanalanként, lyukas fakanállal vagy kézi habverővel kíméletesen beledolgozzuk a tejszínhabot, és a kibélelt tálba simítjuk. A tetejét befedjük babapiskótákkal, kissé bele is nyomkodjuk. A szélekről visszahajtjuk a fóliát, és legalább 6 órára, még jobb, ha egész éjszakára hidegre tesszük (kevesebb idő alatt nem köt meg teljesen a közepe!). Tálaláskor a maradék tejszínt kemény habbá verjük a vaníliás cukorral, csillagcsőrös habzsákba tesszük. A félretett eperszemeket félbe-negyedbe vágjuk. A bombát egy kerek, lapos tál közepére borítjuk, lehántjuk róla a fóliát. Körberakjuk az eperrel, a tetejére csinos habrózsa-alakzatokat nyomunk, megdíszítjük eperrel, végül néhány mentalevéllel vidámítjuk.



Fahéjas körte pálinkában (5 db 500 g üveghez)

30 db kis kemény húsú körte
2 citrom
40 dkg kristálycukor
5 rúd fahéj
1 l száraz törkölypálinka


Elkészítés:
Hámozzuk meg a gyümölcsöt anélkül, hogy a szárukat levennénk, és mártsuk a tálba, amelyet a citromok levével savanyított vízzel töltöttünk meg. A köztes időben tegyük a cukrot a főzőedénybe, engedjük fel vízzel, adjuk hozzá a fahéjat, majd lassú tűzön kezdjük el melegíteni. A forrástól számítva addig forraljuk az egészet, amíg a szirup sűrűsödni kezd. A szűrőkanál segítségével emeljük át a körtéket a citromos vízből a szirupba, amelyben addig főzzük őket, míg megpuhulnak. Fontos, hogy maradjanak egyben, és roppanós puha legyen a húsuk. Vegyük ki a körtéket a szirupból, csöpögtessük le őket egy tányéron, végül tegyük a gyümölcsöt nagyobb űrtartalmú, légmentesen záródó üvegekbe. Öntsük a pálinkát a szirupba, keverjük össze, majd töltsük szét az üvegekbe, mindegyikbe egy-egy rúd fahéjat téve. Zárjuk le az üvegeket, és hagyjuk ezt a finomságot sötét, hűvös helyen 2 hónapig pihenni.



Karamellkrém (fél liter)

20 dkg cukor
5 dkg szőlőcukor
2 evőkanál citromlé
1/4 l tejszín
1/4 l pálinka


Elkészítés:
A cukrot és a szőlőcukrot feloldjuk 3 evőkanál vízben és a citromlében. Lassú tűzön felforrósítjuk a cukros oldatot. Addig forraljuk, amíg a cukor kissé megbarnul. Ekkor azonnal levesszük a tűzről, és továbbkevergetjük. Amikor a cukor kezd sűrűsödni, kisebb adagokban belekeverjük a tejszínt. Végül hozzákeverjük a pálinkát. Meleg helyen 14 napig állni hagyjuk, és minden nap megkeverjük. Leszűrjük, és üvegbe töltjük. Mielőtt kitöltjük, mindig összerázzuk.



Könnyű mákos kalács

Tészta:
15 dkg sütőmargarin
60 dkg liszt
2,5 dl tej
8 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
egy csipet só
1 db citrom reszelt héja
2 db tojás
4 dkg élesztő
sütőmargarin a tepsi kikenéséhez
Töltelék:
30 dkg darált mák
10 dkg cukor
3 dkg zsemlemorzsa
1 evőkanál körtepálinka
1,5 tasak vaníliás cukor
1 db citrom reszelt héja
1 csomag mazsola
1 dl tej
1 db tojássárgája a tészta megkenéséhez


Elkészítés:
Az élesztőt kevés langyos tejben elkeverjük, hozzáadunk egy csipet cukrot, két evőkanál lisztet, és meleg helyen kb. 30 perc alatt kovászt készítünk. A többi lisztet átszitáljuk, belemorzsoljuk a margarint, hozzáadjuk a kovászt, a tojásokat, a sót, a vaníliás cukrot, a maradék cukrot, a reszelt citromhéjat és az egészet jól összedolgozzuk. Cipót formálunk belőle, és konyharuhával letakarva kb. másfél órán át meleg helyen pihentetjük, amíg térfogata kétszeres lesz.
A töltelékhez a tejet a cukorral, a vaníliás cukorral és a citrom héjával felforraljuk, majd leforrázzuk vele a mákot. Ezután hozzáadjuk a likőrt, a megmosott és lecsepegtetett mazsolát, a zsemlemorzsát, majd kihűtjük. A tésztát négy részre osztjuk, és egyenként hosszú, keskeny téglalap alakúra nyújtjuk. A tölteléket egyenletesen elosztjuk úgy, hogy a kinyújtott tészták közepére kenjük hosszában, majd feltekerjük, és a rudakat összefonjuk. Felvert tojássárgájával megkenjük, margarinnal kikent tepsibe tesszük, és fél óráig pihentetjük. Előmelegített sütőben 180 fokon 60 percig sütjük. Kihűlve szeleteljük, és porcukorral meghintve tálaljuk.



Pálinkás körtepuding (4 fő)

1 csomag (10 g) zselatin
2,5 dl tejszín
25 dkg körte (konzerv)
1 citrom leve
3 tojássárgája
5 dkg cukor
2 evőkanál körtepálinka


Elkészítés:
A zselatint a csomagoláson olvasható utasítás szerint beáztatjuk 4 evőkanál vízbe. A tejszínt kemény habbá verjük. A körtét puhára főzzük (a körtekonzervet lecsepegtetjük, levét félretesszük), és a citromlével összetörjük. A tojás sárgákat a cukorral habosra keverjük, és a körtepálinkával együtt a körtepéphez adjuk. A zselatint 1 dl körtelével (vagy 1 dl vízzel) felforraljuk, és a körtepéphez keverjük. Beleforgatjuk a tejszínt, nagy formába simítjuk (adagonként poharakba is tölthetjük), és 4 órára (inkább 1 éjszakára) hidegre tesszük. Tálaláskor a pudingot tálra borítjuk, és szeletelve kínáljuk.



Lekváros-marcipános csiga (25 db)

Tészta:
20 dkg finomliszt
1 csipet sütőpor
4 dkg cukor
1 tojássárgája
5 dkg sütőmargarin
2 evőkanál (kb. 3 dkg) tejföl
A töltelékhez:
15 dkg málnalekvár
5 dkg puha marcipánmassza
1-2 evőkanál pálinka
A díszítéshez:
2 evőkanál porcukor


Elkészítés:
A lisztből egy keveset félreteszünk a nyújtáshoz, a többit összekeverjük a sütőporral, a cukorral és egy csipet sóval. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a margarint kis darabokban, a tejfölt, és alaposan összegyúrjuk. Cipóvá formázzuk, frissentartó fóliába csomagoljuk, és 30 percre a hűtőbe tesszük. A málnalekvárt összedolgozzuk a marcipánnal és a pálinkával. A tésztát lisztezett deszkán kb. 18x25 cm nagyságú téglalapra nyújtjuk. Rákenjük a lekváros masszát, és a hosszabbik oldala felől feltekerjük. A végeket kissé összenyomkodjuk, és a rudat 1 óra hosszára a hűtőbe tesszük.
Kibélelünk sütőpapírral egy nagy tepsit, a sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tészta rudat kb. 5 mm vastag szeletekre vágjuk, és a sütőpapírra fektetjük. A sütőben 12-15 percig sütjük. Rácsra szedjük, kissé hűlni hagyjuk, majd megszórjuk porcukorral.



Marcipánhab (4 fő)

60 dkg meggy
1,5 dl pálinka
2 tojás
15 dkg marcipán
2 dl tej
5 dkg porcukor
2 evőkanál mandulaforgács


Elkészítés:
A meggyet megmossuk, megtisztítjuk, kimagozzuk. Leöntjük 1 dl pálinkával, és 1 éjszakán át állni hagyjuk. A tojást kettéválasztjuk. A marcipánt darabokra tördeljük, és turmixban a tejjel és a tojás sárgákkal habosra keverjük. A tojásfehérjét a porcukorral keményé habbá verjük, és a marcipános masszába forgatjuk. A cseresznyéket tányérra szedjük, ráöntjük a habot, megszórjuk mandulaforgáccsal és tálaljuk.



Meggyes palacsinta (4 fő)

1 üveg magozott meggybefőtt
3 evőkanál meggypálinka
1 csomag vaníliaöntet por
3 dl tej
4 evőkanál csokoládéforgács


Elkészítés:
A meggyet lecsepegtetjük, ráöntjük a pálinkát, és állni hagyjuk. A vaníliaöntetet a csomagon olvasható utasítás szerint elkészítjük a tejjel. A palacsintákra szétosztjuk a meggyet, a vaníliaöntetet, kettéhajtjuk, és csokoládéreszelékkel megszórva tálaljuk.



Pálinkás almatorta (12 szelet)

1 kg savanykás alma
12 evőkanál almapálinka
5 tojás
25 dkg cukor
1 tasak vaníliás cukor
25 dkg vaj (sütőmargarin) + a formához
3 evőkanál citromlé
35 dkg liszt + a formához
1/2 teáskanál sütőpor
3 dkg vágott mogyoró
1 teáskanál őrölt fahéj
4 evőkanál porcukor
1 zöldalma


Elkészítés:
Az almát meghámozzuk, húsát lereszeljük, elkeverjük 6 evőkanál pálinkával (vagy likőrrel), és 5 percig állni hagyjuk. Kivajazunk, és liszttel beszórunk egy kb. 24 cm átmérőjű kapcsos tortaformát. A sütőt 180 C-fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük. A cukrot a vaníliás cukorral, a vajjal habosra keverjük. Beledolgozzuk a tojások sárgáját, a maradék pálinkát vagy likőrt, és 2 evőkanál citromlevet. A lisztet összekeverjük a sütőporral, a mogyoróval és a fahéjjal, és a masszára szórjuk. Alaposan kikeverjük, beledolgozzuk a reszelt almát, és beleforgatjuk a tojáshabot. A masszát a formába simítjuk, és a sütőben kb. 60 percig sütjük. Kivesszük, kihűtjük, majd vastagon megszórjuk porcukorral. A zöldalmát megmossuk, nyolc gerezdre vágjuk, magházát kiemeljük. A gerezdekből egyre nagyobb V-alakú darabokat vágunk ki, ezeket egymásba rakjuk, és kissé szétcsúsztatjuk. A maradék citromlével megcsepegtetjük. Aljukat egyenesre vágjuk, hogy ne billegjenek, és a szeletek helyét kijelölve a tortára rakjuk.



Pálinkás kuglófok

12,5 dkg sütőmargarin
12 db tojás
1 csomag sütőpor
2 csomag vaníliás cukor
50 dkg kristálycukor
50 dkg liszt
10 cl pálinka
meggy, mazsola, csoki ízlés szerint


Elkészítés:
A margarint a tojássárgájával, a cukorral, a vaníliás cukorral, a sütőporral és a pálinkával habosra keverjük, majd beletesszük a lisztet. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd a masszához adjuk. Két formát kizsírozzuk, kilisztezzük. A massza felét beletesszük a formákba, a másik feléhez kakaóport adunk, jól elkeverjük, és azt is beletesszük. A végén tehetünk bele étcsokit, meggyet, mazsolát. Megsütjük. A formából kiszedve porcukorral meghintjük. 2 db kuglóf lesz belőle.



Körtés-túrós torta

Tészta:
30 dkg liszt
13 dkg vaj
6 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
1 egész tojás
pici só
Töltelék:
3 db szép, keményebb körte
4 evőkanál gyümölcs pálinka
50 dkg túró
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag főzős vaníliás pudingpor
25 dkg vaj
15 dkg cukor
1 kiskanál ánizsmag
8 dkg kókuszreszelék
1 evőkanál holland kakaópor


Elkészítés:
A tésztához valókat összedolgozzuk, belenyomkodjuk egy 26 cm-es tortaformába, amit előtte kivajazunk. A hűtőbe tesszük, amíg a krémet elkészítjük. A körtéket megpucoljuk, kicsumázzuk, felkockázzuk, és a pálinkával meglocsoljuk egy tányérban. A krémhez 2 tálat használunk. Először a puha vajat a cukorral és vaníliás cukorral géppel jól kikeverjük, majd mehet bele a túró, a kókuszreszelék, az ánizsmag, a vaníliás pudingpor, géppel tovább keverjük. A körtekockákról a pálinkát beleöntjük, majd 2 felé osztjuk a krémet. Az egyik feléhez még hozzákeverjük a holland kakaóport. A sütőt 175 fokra előmelegítjük. Kivesszük a hűtőből a tésztát, rászórjuk az aljára a körtéket, erre jön a kakaós krém, elsimítjuk, majd kiskanállal rákanalazzuk a másik (világos) krémet, szépen elsimítjuk, és mehet a sütőbe 70 percet sülni. Csak kihűlés után szabad felszeletelni.



Sajtos pogácsa

60 dkg liszt
25 dkg sütőmargarin
1 evőkanál napraforgó olaj
10 dkg trappista sajt reszelt
2 db tojás
1 db tojássárgája
2 dl tejföl
2 kiskanál só
5 dkg élesztő
2 kiskanál pálinka
2 kiskanál cukor
A kenéshez:
kb. 1 dl tej
1 tojássárgája


Elkészítés:
A lisztet tálba szitáljuk, összemorzsoljuk, bekeverjük a lereszelt sajtot, a margarint és az olajat. A tojásokat jól felverjük habverővel, és hozzáadjuk a sót és a 2 dl tejfölt. Közben az 5 dkg élesztőt felfuttatjuk cukorral kevert langyos tejben és ehhez öntjük a pálinkát, cukrot. Az összes hozzávalót összegyúrjuk. Kelesztő tálban kb. 40-45 percig kelesztjük. Közepes keménységű tésztát kapunk.
Ha a tészta megkelt, gyúrótáblán nyújtófával kb. 2-2,5 cm vastagra nyújtjuk a tésztát. Tetejét bevagdossuk, kockázzuk, 5 cm-es pogácsaszaggatóval kiszúrjuk és még 25-30 percig kelesztjük a sütőlapokon. Tetejét sós tejfölös tojássárgájával megkenjük, és 180-200 fokon, 20-25 percig sütjük.
Nagyon jó vendégváró és borkorcsolya. Ezt a fajta pogácsát lehet sütni disznótepertővel és libatepertővel is. Tökmagos olajjal igen finom, főleg ha búbos kemencében sütik.



Túrós lepény kicsit másképp

50 dkg túró
1 tojás
1 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál kristálycukor
1 dl tej
kevés víz
5 dkg mazsola
3 evőkanál pálinka


Elkészítés:
A mazsolát a szeszben forrásig főzzük, utána tetőt rárakva pihentetjük. A túrót, a cukrokat, a tejet, a tojást és a kis vizet robotgéppel összemixeljük. Utána jöhet bele a mazsola (lével együtt). Ha túl híg, hagyjuk ki belőle a tejet! Keverjük össze, tegyük kivajazott, majd kicukrozott tepsibe, és 20-25 percig süssük! Ha megbarnult, akkor jó! Borítsuk ki, 1 napig pihentessük a hűtőben, utána fogyasztható!



Zserbógolyók

15 dkg aszalt sárgabarack
15 dkg darált dió
2 evőkanál barackpálinka
1 evőkanál víz
2 evőkanál porcukor
1 evőkanál baracklekvár
fél teáskanál rumaroma vagy rum
A bevonathoz:
15 dkg ét tortabevonó vagy étcsokoládé
1 teáskanál olaj


Elkészítés:
A barackokat meglocsoljuk az alkohollal és a vízzel, és állni hagyjuk kb. 1 órán át.
Húsdarálóval megdaráljuk az aszalt barackokat, majd hozzáadjuk az összes többi hozzávalót úgy, ogy gyúrható legyen a massza. A masszából pici golyókat formázunk, majd betesszük a hűtőbe őket, hogy könnyebb legyen a csokiban megforgatni. A csokit gőz felett megolvasztjuk, majd hozzáadjuk az olajat, hogy ha megszilárdul, fényesebb maradjon. A golyókat megmártjuk a csokiban.
Jó tanács: A barackot apróra össze szoktam vágni, nem darálom, de turmixban is lehet darabolni.



Hideg, vaníliás, körtés rétes, forró meggyel

1 csomag réteslap,
2 csomag vaníliás pudingpor (főzhető),
40 dkg meggy (lehet konzerv is),
2 db citrom,
só, cukor,
2 evőkanál keményítő,
fahéj, szegfűszeg,
4 db körte (lehet konzerv is),
5 cl körtepálinka



Elkészítés:
A pudingot az átlagosnál sűrűbbre főzzük. A körtéket meghámozzuk, kockára vágjuk, és annyi cukros, citromos vízben, hogy éppen ellepje, puhára pároljuk. Ha kihűlt, hozzáadunk 3 cl körtepálinkát. Amikor a puding is kezd kihűlni, hozzákeverjük a leszűrt körtéket és a maradék pálinkát. A réteslapokat kiterítjük, ráhalmozzuk a hideg körtés pudingot, feltekerjük, és 260 fokos sütőben 10 perc alatt pirosra sütjük. A meggyet kimagozzuk, cukros, fahéjas vízben - éppen hogy ellepje - megfőzzük, amikor forr, étkezési keményítővel sűrítjük. A rétest kihűtjük, felszeleteljük, és a forró meggyel leöntjük.

forrás : CZIGELÉDI PÁLINKA Link
0 komment , kategória:  Vegyes  
Meggyes-mogyorókrémes piskótatekercs
  2017-05-11 08:41:39, csütörtök
Vékony piskótalapot sütök, még melegen porcukorral megszórt konyharuhára eszem és párszor oda-vissza feltekerem, kihűtöm.
1 doboz mascarpone-t 3-4 evőkanál Nutellával összekeverek (nagyon finom mogyorókrém lesz belőle).
A nutellás krémet rákenem a kiterített piskótalapra, megszórom magozott meggyel és a piskótát feltekerem.
Tipp: ha másfél adag krémből készítem, marad kivülre is, bekenem vékonyan a roládot és megszórom apróra vagdalt mogyoróval.

0 komment , kategória:  Válogatás Ágnes:) receptekből  
Csirkemell brokkolimártással
  2017-05-11 08:34:24, csütörtök

50 dkg brokkoli
4 szelet csirkemell
1 vöröshagyma
2 ek. vaj
2, 5 dl tej
20 dkg mascarpone sajt
húsleveskocka
őrölt szerecsendió, bors

A brokkolit megmossuk, rózsáira szedjük és sós vízben puhára főzzük.

A hússzeleteket sózzuk, borsozzuk és minkét oldalát 4-5 percig sütjük.

A hagymát a serpenyőben megpároljuk, hozzáadjuk a tejet, felforraljuk és apránként belerakjuk a krémsajtot. A mártást húsleveskockával és szerecsendióval ízesítjük.
A brokkolit óvatosan a mártásba keverjük, majd beletesszük a húst és átmelegítjük. Link
0 komment , kategória:  Egytálétel - Rakott étel  
Mascarpone házilag
  2017-05-11 08:32:25, csütörtök
1 db 450 gr. legalább 20% tejföl, és gézlapok.
Elkészítése: Egy magasabb tál fölé helyeztem egy műanyag szűrőt és kibéleltem két réteg gézzel. Ebbe öntöttem a tejfölt és lefedve hűtőbe pakoltam. Akár már 3-4 óra után is lehet használni, de annál jobb minél tovább hagyjuk. Amikor elkészült a szűrőből egy tányérra borítottam és a további felhasználásig egy zárható fedeles dobozba tettem és vissza a hűtőbe.( Ami savó lett azt majd felhasználom süteménybe) Link
0 komment , kategória:  Kreatív   
o
..

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése