A gyermekláncfű (pongyolapitypang vagy tévesen elnevezve: kutyatej) friss szárai fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és az epe működését. Hasznos lehet, ha a növény jól megmosott nyers szárából naponta 5-10-et jól megrágva elfogyasztunk. Ugyancsak jó hatású a svédcsepp, amiből egy-egy evőkanállal fogyaszthatunk reggel és este, éjszakára pedig beborogathatjuk a has jobb felső oldalát.
Egy gyógyborrecept: vegyünk földi tömjént, borostyánt, komlót, apróbojtorjánt, borsmentát és ürmöt, mindegyikből 20-20 grammot. Adjunk három evőkanálnyi keveréket egy liter almaborhoz vagy musthoz, tegyük hideg helyre, majd az egészet forraljuk fel, de csak annyira, hogy egyet buggyanjon. A tűzhelyről levéve hagyjuk állni 3 percig. Óránként egy-egy evőkanállal fogyasszunk belőle a nap folyamán, összesen 8-9 alkalommal. A gyógybort tartsuk termoszban, mert melegen kell inni.
Külföldi kutatások szerint ugyancsak előnyös lehet az epeműködésre a máriatövis alkalmazása, mert csökkenti a koleszterinszintet, növeli az epefolyadék oldékonyságát, kőoldó hatású.
Borogatás
A heveny epefájdalom, görcs csillapítására a borsmentatea mellett érdemes kipróbálni a lenmagos borogatást. Ennek elkészítéséhez 200 g őrölt lenmaggal töltsünk meg egy vékony vászonzacskót (lehet kispárnahuzat is), gondosan kötözzük be, és lógassuk 10 percen át forrásban lévő vízbe. Kicsit lehűtve alkalmazzuk, olyan forrón, ahogyan csak a beteg elbírja. Egyszerűbb és gyorsabb eljárás, ha 6 evőkanál őrölt lenmagot forró vízzel péppé keverünk és forró vízbe mártott vászon kendőre simítjuk. A borogatást mindkét esetben helyezzük a legjobban fájó pontra, majd kössük át széles gyapjúkendővel. Fél órán át hagyjuk rajta. Lenmag helyett gyógyiszapot is alkalmazhatunk.
A zsurlóteából készített dunsztkötés segít eperohamok (de nem epehólyag-gyulladás!) esetén is. Elkészítése: forrásban lévő víz fölé szitában helyezzünk egy maréknyi zsurlót. Ha a fű forró lesz és megpuhul, csavarjuk vászonkendőbe, és tegyük a beteg testrészre. Még melegen bugyoláljuk be. A kötést több órán át vagy egész éjszaka a testen hagyhatjuk.
Reteklékúra
A reteklékúrának 6 héten át kell tartania. A retekből gyümölcspréssel nyerjük ki a levét. Reggel éhgyomorra 100 grammal kezdjük a kúrát, 3 hét alatt fokozatosan emeljük az adagot 400 grammra, majd újabb 3 hét alatt csökkentsük a kiindulási mennyiségre. Vigyázat: ha a gyomor- vagy a bélfal gyulladásban van, ne használjunk reteklevet.
Az is hasznos lehet, ha rendszeresen fogyasztunk fekete retket só nélkül, ebéd és vacsora előtt. (Feketeretek-kivonat, édesköményolajjal együtt, gyógyszertári készítmény formájában is kapható.)
Beöntés kávéval
A kávé másként hat beöntés formájában, mint ha meginnánk. Beöntésként ugyanis nem halad át a teljes emésztőrendszeren, képes viszont hatékonyan ösztönözni a májat arra, hogy megszabadítsa a szervezet a mérgektől, vagy ahogy gyakran mondják, a „mérgező epétől”.
Beöntés céljára tegyünk 6 púpozott evőkanálnyi kávét bő 2 liter vízbe (ne használjunk neszkávét vagy koffeinmentes kávét). Forraljuk a keveréket 15 percig, majd hagyjuk kihűlni és szűrjük át. Egy alkalommal csak fél litert használjunk fel, a többit eltehetjük.
A beöntést tartsuk benn minél tovább; a legjobb, ha erre 15 percig képesek vagyunk. Naponta legfeljebb egyszer végezzünk beöntést. Vigyázat: ha túl hosszú ideig (6 hónapig vagy tovább) alkalmazzuk ezt a módszert, vérszegénységhez vezethet.
Illóolajok
Jó hatásúak a következő illóolajok: borsmenta, eukaliptusz, levendula, rozmaring. A borsmentaolajat érdemes kipróbálni bélben oldódó (enteroszolvens) kapszula formájában, mert így erőteljes kőoldó hatású. Étkezések között fogyasszuk.
Reflexológia (talpmasszázs)
Kezelendő zónák: vese, húgyvezeték, húgyhólyag, máj, epe, hasnyálmirigy.
A vesezóna, mivel páros szervről van szó, mindkét lábon megtalálható. A vese reflexzónája a talp közepétől indul, a húgyvezeték zónáján keresztül halad a belső boka irányába a sarokpárnáig, a húgyhólyagzóna felé, és ebben az irányban kell masszírozni is. A húgyhólyag zónája a láb belső oldalán, a boka előtt, a bokacsont meghosszabbításában van.
A májzóna csak a jobb lábon kezelhető. A talpon a párnás rész alatt, a negyedik és ötödik lábkö zépcsont területén húzódik, a harmadik és a negyedik ujj vonalától oldalirányban, a talp külső széléig tart. Csak finoman szabad masszírozni!
Az epehólyag reflexzónáját a májzóna alsó területén találjuk a jobb talpon, a harmadik és a ne gyedik ujj vonalában, nagyjából a mutatóujj hegyének megfelelő területen.
A hasnyálmirigy feji részének megfelelő zóna a jobb lábon, a testi és farki részének zónája pedig a bal lábon helyezkedik el. Mindkét lábon a gyomorzóna alatt húzódik, a bal lábon valamivel szélesebb, egészen a vesezónáig tart.
Akupresszúra
A testen kezelendő pontok: Eh-34, Szb-6.
Az epehólyag-vezeték 34-es pontjának (Eh-34) kezelése segít epehólyag-gyulladásnál, emellett hasznos májgyulladás és magas vérnyomás esetén. A térd külső oldalán lefelé haladva, a szárkapocscsont feje alatt, egy kis mélyedésben tapintható úgy, hogy a lábunkat térdben behajlítjuk. Nyomkodással masszírozhatjuk.
Ellazító, nyugtató hatása miatt epeeredetű fájdalom vagy gyulladás esetén érdemes kezelni a szívburok-meridián 6-os pontját (Szb-6). Úgy találjuk meg, hogy középső három kézujjunkat összezárva, merőlegesen a csuklóredőre helyezzük a kar belső oldalán, és ebben a magasságban nyomogatjuk a párhuzamosan futó két hosszú ín közötti részt.
Táplálékkiegészítők
Mivel az epekő kialakulása valószínűleg összefügg az epében lévő koleszterin szintjével, jó választás, ha olyan étrend-kiegészítőket szedünk, amelyek csökkentik a koleszterinszintet. Tapasztalatok szerint igen előnyös a lucerna (alfalfa) alkalmazása. Tisztítja a májat, sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és minden emésztőrendszeri problémánál beválik. Jó még a C-vitamin, valamint a zsírégető tulajdonságú lecitin. A benne lévő esszenciális zsírsavak révén az epekövek kialakulásának megelőzéséhez, illetve a kövek feloldásához is segítséget adhat a lenmagolaj. Ajánlott továbbá a B-vitamin komplex szedése, hiszen B-vitaminok hiányában az emésztés nem lehet megfelelő.
Kürti Gábor
X. évfolyam 4. szám
http://tgy-magazin.hu/
Epe és máj problémák gyógyszerei
https://benu.hu/shop/gyogyaszat/emesztes-kivalasztas/majvedelem
Herbária emésztést elősegítő epe tea
Wörishofener Leber-und Gallenpflege tabletta
Cholagol belsőleges oldatos cseppek
Rowachol lágy kapszula
Raphachol tabletta (epekő esetén nem szedhető)
Bila-Git, Neo-Bilagit (! szív probléma)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése